„te doen wat in mijn macht staat om een einde te maken aan „de verwoesting door den oorlog veroorzaakt, zoodat de inwo ners van den Oranje-Vrijstaat, wanneer zij den oorlog mochten „willen voortzetten, dit niet onwetend doen, maar met volle- .„dige kennis van hun verantwoordelijkheid voor God, voor het „verlies van levens in den veldtocht. „Vóór de oorlog begon, heeft de Britsche Regeering, die steeds „vrede en vriendschap heeft begeerd en aangekweekt met het „volk van den Oranje-Vrijstaat, de plechtige verzekering ge- „geven aan president Steijn, dat, wanneer de Oranje-Vrijstaat „onzijdig bleef, geen inval in zijn gebied zou worden gedaan en „zijne onafhankelijkheid ten allen tijde door H. M. Regeering zou „geëerbiedigd worden. „Ondanks deze verklaring, maakte de Regeering van den Oranje- Vrijstaat zich schuldig aan een willekeurigen en ongerecht- vaardigden inval in Britsch gebied. „De Britsche Regeering gelooft, dat deze aanvallende daad niet „verricht werd met de algemeene goedkeuring en den vrijen „Wil van een volk, waarmede deze Regeering zoovele jaren in „een volmaakt vriendschappelijke houding heeft geleefd. Zij ge- „looft, dat de verantwoordelijkheid geheel en al berust bij de „Regeering van den Oranje-Vrijstaat, die niet in het belang „van het land, doch onder kwaadwillige invloeden van buiten haf handelde. De Britsche Regeering wenscht daarom het volk „van den Oranje-Vrij staat mede te deelen, dat zij geen wrok „toedraagt, en voorzoover dit samen kan gaan met de goede „leiding van de krijgsverrichtingen en het herstel van den vrede „in Zuid-Afrika, het wenscht te bewaren voor het kwaad, dat „door de verkeerde handelwijze van hun Regeering over hen „is gebracht. „Ik vermaan daarom alle burgers, alle verdere vijandelijkheden „tegen H. M. Regeering en de troepen onder mijn bevel te sta nken en ik waarborg, dat allen, die hun verzet zullen opgeven „en die men in hun huis zal aantreffen, rustig hun gewone „werkzaamheden voortzettende, niet in hun persoon of eigen- „dom zullen lijden, omdat zij, gehoorzamende aan het bevel

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 19