187 Het was de laatste aanval, dien de bezetting had te weerstaan; vier dagen later werd Mafeking ontzet en was 't met de ellen de der moedige bezetting gedaan. In de vorige aflevering deelden we reeds mede hoe in de twee de helft der maand April uitvoering was gegeven aan de door Kitchener beraamde voorbereidingen tot 't ontzet van Mafeking en dat de generaal Hunter omstreeks den len Mei, behalve zijne divisie, ook Barton's brigade en eene afdeeling Imperial Light Horse bij Kimberley geconcentreerd had om naar het Noorden op te rukken. Tevens teekenden wij aan, dat door de aan wezigheid dezer talrijke troepenmacht, tusschen de Yaal en Kimberley verdeeld, aan de verontrusting der Britsche kampen tusschen Windsorton en den Zuidelijken rivieroever een einde was gekomen. Den 4en Mei trok Hunter met zijne macht bij Windsorton over de Yaal zonder op noemenswaardigen tegenstand te stuiten. Den volgenden dag evenwel werd de voorhoede, de brigade Barton, in een hevig gevecht gewikkeld, dat van 's ochtends negen tot 's middags vier uur duurde en den Engelschen 30 man kostte; wel werden eenige kopjes vermeesterd, maar de marsch moest worden gestaakt. Eerst den 7™ bereikte Hunter Warrenton nabij Yeertienstroomen, waar hij zich met de colonne Paget vereenigde. Te Warrenton scheidde zich eene z. g. vliegende colonne ter sterkte van 2300 man en 3 Maxims onder de bevelen van den kolonel Mahon van de hoofdmacht af, die in twee colonnes, de eene ten Zuiden, de andere ten Noorden van de Yaal respec tievelijk onder de bevelen van Hunter en Methuen, naar het Oosten trok om, nadat verband was verkregen met de meest Westelijke troepen van Roberts, aan den opmarsch naar het Noorden deel te nemen. De vliegende colonne uitsluitend uit bereden infanterie en Yeomanry samengesteld, voerde, ten einde zich zoo snel mo gelijk te kunnen bewegen, geen trein mede. Een broer van den verdediger van Mafeking, de majoor B. F. S. Baden Powell van het le Scots Guards, maakte den tocht mede. Terwijl Hunter en Methuen de rechterflank van de Boeren ten Noorden van de Yaal zouden bedreigen en eventueel over

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 201