188 Klerksdorp in de richting van Pretoria moesten oprukken, zou de vliegende colonne langs den kortsten weg naar Mafeking marcheeren om in vereeniging met Plumer, die zich nog Noor delijk van die plaats ophield en inmiddels met politie van de Chartered versterkt was, de Boeren tot het opgeven van het beleg te dwingen. De Boeren van de Vaal verdreven, hadden zich nabij Klerks dorp begeven, waar de Transvaalsche) generaal de Wet afdee- lingen organiseerde om Hunter 't voortrukken in Oostelijke richting te beletten. Deze voorzorg zou echter onnoodig blij ken, want omstreeks de helft der maand keerden zoowel Me- thuen als Hunter, die respectievelijk tot Koopstad en Christiana waren opgerukt, op hunne schreden terug en marcheerden, na dat 't bericht van Mafeking's ontzet hen bereikt had, in ver eeniging langs de spoorbaan op om de bevrijde plaats van den noodigen mondvoorraad te voorzien en vervolgens van daar uit naar het algemeen object, Pretoria, op te rukken. Volgen we thans de vliegende colonne op haren marsch naar het Noorden. Den 8en Warrenton verlatende, was men gemarcheerd eerst langs de Vaal, daarna langs de Hart om vervolgens langs den rechteroever der laatstgenoemde rivier via Taungs, Pudimoe en Rondepoort den 10en Vrijburg te bereiken. Te 10 uur 's avonds brak de colonne weder op en hield, na 34 K.M. afgelegd te hebben, van 2 tot 6 uur rust om daarna voort te rukken tot Monjeni Mabili. Den 13en vertrok de colonne uit Setlugoli en maakte een omweg naar het Westen ten einde de stelling der Boeren bij Koedoesrand te vermijden. Een gevecht kon men echter niet ontwijken; ten N. W. van den Koedoesrand bij Maritsani kwam het tot een treffen met de la Rey, dat den Engelschen op 5 dooden, 24 gewonden en 2 gevangenen kwam te staan. Den 15en werd Jan Masibi bereikt, waar men zich met de colonne Plumer vereenigde. De colonne Mahon had op haren marsch 1li gedeelte harer sterkte ingeboet; ten gevolge van den slechten toestand der paarden was reeds voor Vrijburg een regi ment, als niet tot verder marcheeren in staat, achtergelaten. Den 17en kwam de vereenigde macht van Mahon en Plumer

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 202