189 met de la Rey in gevecht en, ware 't niet, dat een der veld- kornetten ontijdig zijn stelling had ontruimd, wellicht had de ontzetcolonne onverrichter zake moeten terugkeeren. Den 18eu 's morgens in alle vroegte rukten Mahon en Plu nier Mafeking binnen, nadat reeds 's avonds te voren eenige kleine afdeelingen zich in de stad hadden weten te werpen. Mafeking was dan ontzet en had met Kimberley en Lady- smith 't bewijs geleverd, dat 't steden bedwingen niet der Boeren werk was. Aanvallen, herhaaldelijk en hardnekkig, op een steeds waakzamen vijand, daartoe eigende zich de Boe- renmacht niet, daartoe was ijzeren tucht noodig en we zagen het meer dan eens, discipline, die eenheid in handelen verzekert, vond men in 't Boerenleger slechts daar, waar eene krachtige persoonlijkheid zijne ondergeschikten tot zijnen wil wist te dwingen. Den 18en was 't beleg opgebroken. Den 22en October aange vangen, had het den Engelschen 924 man gekost aan gesneu velden en door ziekten overledenen, waaronder dan tevens gerekend moeten worden de Kaffers en andere kleurlingen. Baden Powell, de energieke leider der verdediging, werd als een bewijs van de erkentelijkheid der Regeering voor de door hem bewezen diensten bevorderd tot generaal-majoor. Toen hem voorgesteld werd een verlof naar Engeland te nemen, sloeg hij dit af, als zijn verlangen te kennen gevende liever ook den verderen veldtocht mede te maken. Er moge op Baden Powell's handelingen wel een en ander zijn af te dingen, we noemen slechts het wapenen der Kaffers en het valschelijk betichten der Boerenaanvoerders van min nobele gedragingen, toch dient de wijze, waarop hij onder de ellendigste omstandigheden zijne vaak mismoedige lotgenooten wist op te heffen, op prijs te worden gesteld. De lof hem toegezwaaid was waarlijk ten volle verdiend. Na het ontzet bleef 't garnizoen niet werkeloos; het was be hulpzaam bij het herstellen van den spoorweg. Den 22e" was de brug bij Ramatklabama weder in bruikbaren staat gebracht, twee dagen later begaf Baden Powell zich in een gepantserden trein naar het Noorden om de colonne Plumer te gemoet te gaan. Men vereenigde zich op 9 K.M. afstand van Mafeking.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 203