190 Kort na de bevrijding van Mafeking werd overgegaan tot het vervolgen der Boeren, die meerendeels naar t Oosten waren uitgeweken en bij den aftocht eenig verlies, o. a. van een kanon, hadden geleden. Snijman koos zich bij Polfontein, ongeveer 25 K. M. ten Z.O. van Mafeking, eene stelling. Tot een treffen met de eerste van uit Mafeking over de Transvaalsche grens gezonden patrouilles kwam het niet. In het verre Noorden was Carrington te Oemtali gekampeerd. Hoewel zelf nog geen deel genomen hebbende aan den strijd, was 't door zijne komst in Rhodesië mogelijk geworden een contingent der Chartered politie aan Plumer ter versterking toe te zenden. In Beetsjoeaneland, waar generaal Warren als gouverneur was opgetreden, werd in de tweede helft van Mei nu en dan geschermutseld tusschen diens troepen en kleine benden der federalen. Zoo werd den 23en een kamp op de Boeren ver overd en Douglas in Griquaiand bezet. Keeren we thans weder terug tot de gebeurtenissen op het hoofdoperatietooneel, dat we den 12en, datum waarop Roberts Kroonstad binnentrok, verlieten. 's Avonds voor 't binnenrukken der Engelsche voorhoede had Steyn Kroonstad verlaten en zich naar Heilbron, ruim 80 K. M. ten N. O. van de hoofdstad, begeven. Daarheen werd voorloopig de bestuurszetel overgebracht. 1) Twee dagen na 't prijsgeven van Kroonstad ontruimden de Boeren, die zich in den omtrek van Thabanchu bevonden, ook die streken en trokken naar Lindley, op den weg van Bethlehem naar Kroonstad en ongeveer 75 K.M. van laatstgenoemde plaats gelegen. Daarmede was evenwel de door de Engelsche troepen geoccupeerde streek nog niet van federalen gezuiverd, want evenals in 't Zuiden nabij de Oranjerivier kleine commando's waren gebleven, waren ook min of meer sterke afdeelingen op verschillende punten Oostelijk van den spoorweg achtergelaten. Zoo o. a. ter be- 1) Steyn was de volgende weken herhaaldelijk gedwongen van residentie te verwisselen. We achten 't onnoodig telkens die plaatsen aan te geven, te meer niet, wijl de opgaven daaromtrent veelal zeer vaag luiden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 204