191 strijding van Brabant, die den llen naar Brandtsdrift was ge trokken, bij Hoepelrok in de buurt van Ladybrand, ten Z. O. van Kroonstad, enz. Rundie, die in vereeniging met Brabant de omstreken van Thabanchu en Ladybrand doorkruiste, was den 10en bij Ra- puiskop met een commando Boeren in gevecht geweest en hoe wel hij geen voordeel van belang had behaald, mocht zijn tocht in zooverre geslaagd heeten, dat hij den federalen daar belet had zich naar 't Zuiden door te slaan. In het Noorden, aan de Yaal, was het Louis Botha, de Wet en Burger gelukt het moreel der Boeren wat op te heffen en hen tot tegenstand te bewegen. Bij Vredefort, een tiental K. M. ten Zuiden van de Yaal en ruim 30 K.M. Westelijk van den spoorweg, werden verdedigende posities in gereedheid gebracht, terwijl de brug over de Yaal bij Vereeniging den 15en werd „op geblazen." De stelling bij Vredefort beloofde den Boeren wel succes bij de verdediging, zij sloot aan de Westzijde aan bij de rivier, terwijl de andere vleugel tot aan den spoorweg reikte. De vrees voor omtrekking was echter niet geheel ongegrond, wijl Hunter en Methuen volgens bericht langs weerszijden van de Vaal naar het Oosten in beweging waren en het te bezien stond of de vrij zwakke Boerenmacht in Klerksdorp in staat zoude zijn beide generaals den doormarsch te beletten. Den 18en wist Broadwood met zijne cavalerie den comman dant Prinsloo, die met eene kleine macht in Lindley stond, te verrassen en dezen uit 't dorp te werpen, doch niet dan ten koste van een verlies van 60 dooden en gewonden, benevens 20 gevangenen. Dienzelfden dag maakte de bereden infanterie van Hutton eene geslaagde beweging naar 't Westen—Bothaville— waar zij 50 K.M. van Kroonstad ruim 20 gevangenen maakte, o. a. commandant Botha, een familielid van zijne meer bekende naamgenooten Louis en Philip. Ook Klerksdorp werd dien dag door de Engelschen bezet, terwijl den volgenden dag te Boshof zich 80 a 90 Boeren overgaven. Het lot was ten Westen van de Britsche operatielijn den federalen dus verre van gunstig. Ge lukkig traden deze in 't Oosten met meer succes op. Daar ver zamelden zich omstreeks den 18en een belangrijk getal Boeren tusschen Bethlehem en Ficksburg, terwijl Commandant Olivier

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 205