192 van uit het Zuiden op Lindley aanrukte en een Britsch convooi niet ver van die plaats buit maakte. Wel dwongen de te ver wachten gebeurtenissen aan de Vaal om geleidelijk den N. O. hoek van den Vrijstaat prijs te geven, doch Rundie had op dit deel van het operatieveld nog last genoeg met de Boeren. Den 20en ontruimden deze Harrysmith uit vrije beweging, doch denzelfden dag ook kwam het tusschen Heilbron en Lindley tot een treffen, waarin de commandant der achterhoede van de Boe. ren, Kolbe, den Engelschen een geducht pak slaag gaf. 's An deren daags ontruimden de Britten Lindley, dat zij drie dagen te voren hadden bezet en dadelijk weder door Prinsloo werd geoccupeerd. Het is moeilijk alle marschen en contremarschen in 't Oosten te vermelden. Het terrein was in die streken den Boeren vrij wat gunstiger dan in 't Westen en, zooals we reeds elders op merkten, rijk aan hulpbronnen. Dat vooral verklaart, met de omstandigheid, dat de cummunicatie met Natal evenzeer door de Engelschen werd begeerd als de Boeren haar wilden behouden, de veelvuldige operatiën, die hier plaats vonden. Terwijl Rundie en Brabant tusschen de spoorlijn en Basoeto- land ageerden, was Hamilton met Smith Dorrien ten Noorden van de lijn Winburg-Harrysmith werkzaam om in verband met Roberts den overgang over de Vaalrivier voor te bereiden. French en Hutton hadden een gelijksoortige opdracht op Roberts' linkerflank te vervullen, terwijl Hunter en Methuen op de Westelijke grens eenzelfde doel nastreefden. In dat verband beschouwd is de bezetting van Bothaville in 't Westen en die van Lindley in 't Oosten, beide op den 17en Mei, een duidelijk tastbare voorbereiding van den opmarsch der Britsche hoofdmacht onder Roberts' persoonlijke leiding. Blijk baar wilde de maarschalk zijn troepen in den vorm van eene halve maan, waarvan de holle zijde naar 't Noorden was gericht, voorwaarts bewegen. De cavalerie- en bereden infanterie-brigades op de beide vleugels vormden dan de spits, steeds gereed zich aan elkaar te sluiten om, wat zich er tusschen mocht wagen, te verpletteren. Elke stelling, waarin de federalen tegenstand mochten willen bieden, was dus bij voorbaat reeds met eene omvatting bedreigd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 206