194 verwachting in zich slechts betrekkelijk kort te Kroonstad heeft opgehouden. Hem werd een vrij langdurig verblijf aldaar toegeschreven op grond van de meening, dat zijne troepen, zoowel menschen als paarden, veel rust behoefden om weder op verhaal te komen na de geforceerde marschen, welke aan de bezetting van Kroonstad voorafgingen. Daarbij kwam nog, dat van het vertoeven te Kroonstad gebruik moest worden gemaakt om 't leger, ook met 't oog op de voor de deur staande beweging naar de Vaal, van vivres, munitie, etc. te voorzien, terwijl eindelijk het vermoeden werd uitgesproken, dat het Oosten van den Vrijstaat zoo goed als tot rust moest zijn ge bracht vóór dat aan verder oprukken kon gedacht worden. Ook dacht men algemeen, zouden Roberts' handelingen afhan kelijk worden gesteld van het wapengeluk van Buller, dien men eerlang uit den pas bij Langsnek hoopte te zien debou- cheeren. Het schijnt wel, dat Roberts zich door geen dezer overwegin gen van het volvoeren van zijn plan heeft laten terughouden. Nadat te Kroonstad 't allernoodigste voor de troepen was aan gevoerd, hervatte hij zijn marsch, liet in Kroonstad een ge- heele divisie achter, droeg deze op om eventueel in verband met de 8e divisie, die de lijn Winburg-Ficksburg bezet hield, op te treden tegen commando's, welke zijn operatielijn ernstig zouden willen bedreigen, schonk aldus aan het Oosten niet meer aan dacht dan 't bereiken van het hoofddoel veroorloofde, liet ook Buller aan zijn lot over immers Hamilton moest nabij de Vaal naar het Westen zwenken en volvoerde zijn tocht op zulk eene wijze, dat op den dag, waarop hij den meesten tegenstand zoude kunnen verwachten, n.l. bij 't passeeren van de Vaal, ook de geestdrift zijner troepen 't hoogst opgevoerd kon worden. Wij doelen hier op den jaardag der koningin Victoria, een feest dag voor alle Engelschen, waaraan 't heuglijk bericht van het succes aan de Vaal zeer zeker luister moest bijzetten. Roberts liet zich door niets van zijn beraamd plan afbrengen, noch door den toenmaals zeer ongunstigen gezondheidstoestand der troepen, noch door de voordeelen door de Boeren in 't Oosten, o. a. door de herovering van Heilbron, behaald. Misschien ligt er waarheid in de bewering, dat Roberts te veel

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 208