199 zeggen, dat ook deze bron van vrijwilligers voor het Indische leger spoedig zou verstopt zijn. Immers nog kort geleden deed men eene poging om de mogendheden in China wat te helpen met een Belgisch half officieel legioentje van 600 of 700 man. De mogendheden hebben die hulp min of meer beleefd geweigerd, doch nu gaat men in België weer zwanger van een dergelijk, ietwat ge wijzigd plan, n.l. om, wanneer de mogenheden in China den toestand zullen regelen, te verkrijgen, dat een Europeesch legertje te Peking de orde zal handhaven en dit legertje geheel of gedeeltelijk uit Belgen zal worden samengesteld. Het spreekt van zelf, dat de zooevengenoemde partij van dit plan evenmin weten wil als van de expeditie en de Katholieke partij heeft in België bijna alles te zeggen. Bovendien is, zooals men weet, in dit land de legerreorgani- satie aan de orde. Eene commissie is benoemd om de regeering van advies te dienen en het is volstrekt niet zeker welk het resultaat zijn zal van dezen strijd. Wel is het te verwachten, dat de commissie, die voor bijna de helft uit generaals bestaat en waarin nog verscheidene liberale leden zitting hebben, een rapport zal uitbrengen ten gunste van persoonlijken dienstplicht, eene kleine verkorting van den oefeningstijd der militie (in Bel gië 21 2 a 4 jaar) en uitbreiding van het contingent. Maar van hier tot invoering dezer voorstellen ligt nog een heelen weg te doorloopen en als men de politieke geschiedenis van België gedu rende de laatste jaren kent, de partijverhoudingen juist weet te schatten, dan komt men tot het besluit, dat in België het remplacanten stelsel nog lang niet zal zijn afgeschaft, dat eene vermeerdering der Gendarmerie (vrijwilligers) zeer waarschijnlijk is en dat de toekomst nog allerlei verrassingen kan brengen. Men heeft in allen ernst voorgesteld een leger van 15000 vrij willigers te nemen en verder te vertrouwen op de eerlijkheid der vijf mogendheden, die in 1839 bij tractaat België's neutra liteit instelden en waarborgden. Anderen stellen voor de plaatsvervanging voor allen toegan kelijk te maken (dus een verkapt vrijwilligers leger). En nu mogen de liberale bladen met zulke voorstellen den draak ste ken, het is niettemin een feit, dat de invloed van generaal

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 213