BOEKBESCHOUWINGEN. De Malaria (Moeras-koortsen). Oorzaken, behandeling en voorbehoedmidd elen. Populair voorgesteld door Dr. Coliser Uit het Duitsch. Amsterdam, W. B Muransard 1900. In 32 bladzijden wordt aan het publiek 't een en ander medegedeeld omtrent de oorzaken, het ziektebeeld, de verschillende vormen, de behan deling en de voorbehoedmiddelen der malaria. De oorzaken zoekt schrijver in de° gesteldheid van den grond. Yan infectie door Anopheles heeft hij blijkbaar nog nooit gehoord. De muskieten-theorie wordt geheel genegeer Als oorzaak bij Chineezen en nog wel als belangrijke oorzaak, wordt mede genoemd het opiumschuiven. Schr. bedoelt, dat door opium het weerstandsvermogen van den schuiver vermindert, want bij een rijken Chinees is schuiven geen oorzaak van malaria. Dat malaria niet door zieken naar andere plaatsen zou worden overge bracht, dat malaria een ware grondziekte zon zijn, dat malaria zich zou ver breiden door een miasme, dat door de ademhalingsorganen wordt opgeno men, zijn alle stellingen, die bewijzen dat Schr. minstens sedert lo jaren geen enkele wetenschappelijke publicatie omtrent malaria in handen heeft gehad- Enfin, 't getuigt van moed meer dan van kennis dit alles te publicee- ren. 't Boekje is wel niet voor medici, doch voor 't publiek bestem maar laat een medicus liever zwijgen dan onjuiste en onware dingen aan 't publiek te vertellen. De beschrijvingen der verschijnselen laten aan duidelijkheid en kor - heid veel te wenschen over. Op een gegeven oogenblik vertoont de zieke het beeld van een sterk bevroren, geheel ongekleeden man. Heusch 't staat er, pag. 12 in 't midden. Verder geeft Schr. ijzige verhalen van zieken, die geelachtige galmassa s braken en groene stof uit de darmen loozen, van koorts (afwisselende), die zich kenmerkt door een ijzige koude van het lichaam, van Malaria, ie een gewoon mensch longontsteking zou noemen, enz. Typhus en Malaria kunnen op elkaar gelijken en in een pagina wordt den leeken geleerd hoe ze te onderscheiden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 216