7 dat niet allen het algemeen belang stelden boven het eigenen daardoor den president dwongen tot het uitvaardigen van eene tweede proclamatie, waarbij tegen het zich onttrekken aan krijgsdienst zware straffen werden bedreigd, verreweg het meeren- deel der bevolking herstelde zich van den moreelen schok door de treurige Februaridagen teweeggebracht, vooral toen Rotaerts door gebrek aan paarden, vivres en warme kleeding aan Bloemfontein gebonden en tot verder oprukken niet in staat bleek. Bovendien, het antwoord van lord Salisbury op de den 5en Maart gedane vredesvoorstellen, had veel bijgedragen tot de overtui ging, dat Engeland den volledigen ondergang der Republieken wenschte. Van eenigszins aannemelijke voorwaarden zou bij eventueele onderwerping geen sprake zijn en zoo restte geen andere weg, dan kalm af te wachten of de naar Europa en Amerika afgezonden deputatie, bestaande uit de heeren Fischer Wolmarans en Wessels er in mocht slagen eene interventie te bewerken, en inmiddels het Britsche leger zooveel mogelijk afbreuk te doen. ■We zullen die deputatie op hare rondreis niet volgen; in zoover zulks te beoordeelen is, had de zending geen ander gevolg dan dat hier en daar betoogingen ten gunste van de Boeren plaats hadden. De Regeeringen bleven de neutraliteit bewaren, legden zelfs Engeland geen moeilijkheden in den weg bij het op ruime schaal aankoopen van paarden en muildieren, waarvan de bestemming niet twijfelachtig mocht heeten. In het door Roberts geoccupeerde gebied zou de rust, die op de eerste dagen na de bezetting van de Yrijstaatsche hoofd stad was gevolgd, niet lang onverstoord blijven. De periode van ontmoediging, welke uitteraard op de dagen van tegenspoed ge volgd was, duurde niet lang, te meer niet nadat duidelijk gebleken was, dat gebrek aan levensmiddelen, paarden en kleeding het Roberts onmogelijk zoude maken vooreerst aan verder opruk ken zelfs te denken. Deze, die zooals we reeds mededeelden, een paar dagen na de bezetting van Bloemfontein Pole Carew langs den spoorweg

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 21