212 „Zijn voldoende gegevens voorhanden voor eene gevechts-organisatie van „het wapen, dan kan dus tevens verband worden gebracht tussehen de „aanwending van de strijdkrachten en de strijdmiddelen, een verband, dat „thans wordt gemist." Gaarne zoude ik schrijver in overweging willen geven om, zoolang hij niet voldoende op de hoogte is van hetgeen in het duister is gede poneerd, een niet zoo pertinent oordeel uit te spreken. En gaan wij thans na, wat de schrijver wil doen met de 9 bataljons infanterie, die blijkens zijne beschouwingen vrij komen, dan zien wij, dat hij deze wil bestemmen tot beveiliging van de grens, zoodat zij daardoor weer zouden komen te behooren tot het veldleger, aan welk lichaam reeds die taak is opgedragen. In verband met het medegedeelde, dat de schrijver zich omtrent de taak van de reserve-divisie op een dwaalspoor bevindt, wordt het ook moeilijk het in blz. 24 en 25 medegedeelde omtrent de samenstelling van onze strijdmacht te bespreken en zal ik dus hierover zwijgen. Voordat ik van dit onderwerp afstap, wensch ik evenwel nog een woord te spreken over de formatie van de brigade onder één-hoofdige leiding bestemd tot beveiliging van de kust, nl. zooals schrijver zich deze brigade wenscht, want door onbekendheid met de grondslagen voor de groepeering der bezettingstroepen en met de organisatie der vesting-artillerie is het moeilijk critiek te leveren op de voorstellen van de regeering en in verband daarmede den schrijver in zijne volledige voorstellen, opgenomen in de blz. 19 tot en met 25, te volgen zonder van dit onderwerp eene afzonderlijke studie te maken. Schrijver wenscht dan voor de brigade, bestemd tot beveiliging van de kust, te bestemmen behalve de mariniers, het personeel beboorende tot de Koloniale Reserve en het Koloniaal Werfdepot. Deze korpsen, die door hunne organisatie juist zoo buiteugewoon nuttig kunnen zijn tot beveiliging van de grenzen, omdat zij bijna altijd beschikken kunnen over een groot aantal valide manschappen, zouden nu tot taak krijgen „het tijdstip eener landing te verschuiven, totdat de toestand zich genoeg zaam heeft geteekend om te beoordeelen, waar en op welke wijze een „aanvaller de strategische beslissing zoekt en in vereeniging met een „kustwacht gegevens te verschaffen omtrent het punt, waar eene vijan delijke macht mocht pogen te landen" (zie blz. 20 der brochure). Waar het zoo bijzonder gewenscht is, dat onmiddellijk nadat de oor logsverklaring verzonden is, een troepenmacht beschikbaar staat tot verdediging van de grenzen, tot dekking van de mobilisatie en tot het verschaffen van gegevens, daar moet m. i. aan de Koloniale Re serve en het Koloniaal Werfdepot een gedeelte van die taak worden

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 226