8 naar 't Zuiden had gezonden om zich met Clements te ver eenigen en aldus het veilige verkeer langs den weg te ver zekeren, had, ten einde de vereeniging van Olivier met de hoofdmacht, welke zich tusschen Brandfort en Kroonstad op hield, te beletten, den 18en French met de cavaleriedivisie naar Thabanchu, 60 K.M. ten Oosten van Bloemfontein, gedirigeerd. Deze macht, welke onderweg Roberts' proclamatie had ver spreid, kwam den 22™ op de plaats harer bestemming aan en opende daar heliograflsche gemeenschap met Maseroe op de Basoetosche grens. French mocht 't echter niet gelukken, Olivier's plan te verij delen. Deze had met beleid zijn tocht voortgezet, zijne achter hoede had Gatacre den 19en bij Smith field nog teruggedreven toen deze bij de vervolging lastig dreigde te worden, en zoo bereikte Olivier den 25™ Smaldeel, halverwege Kroonstad en Bloemfontein, veilig ontkomen aan het lot, dat Cronjé bij Paar- denberg niet had mogen ontgaan. De hoofdmacht der Boeren, dank zij de tegenwoordigheid der beide presidenten in de lagers en de ijverige bemoeiingen van Joubert, de Wet, Erasmus e.a. gereorganiseerd, was, voorafge gaan door eene 2500 man sterke voorhoede, langzaam naar het Zuiden getrokken. Den 25™ kwam het tusschen de Eugel- sche voorposten en patrouilles der Boeren bij Glen tot een treffen. Twee regimenten lansiers, het 9e en- 16% trachtten de vleugels der federalen te omvatten hierin gesteund door de Grenadier- en de Goldstreamguards, die den vijand in 't front bezig hielden. De Boeren, die slechts in opdracht hadden de Britsche voorposten te observeeren, lieten zich niet tot een ernstig gevecht verleiden doch trokken langzaam terug. De verkenning had de geruchten als zouden de Boeren, wel verre van gedemoraliseerd, zich op hevigen tegenstand voorbereid hebben, bevestigd. Roberts, die begreep met slechts een klein deel der Boer en" macht te doen te hebben gehad, besloot onverwijld maatrege len te nemen om de Boeren, die tot op verontrustend kleinen afstand, slechts 16 K.M. van zijn hoofdkwartier waren opge,-

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 22