9 drongen, terug te drijven. De bezetting van de voorpostenlinie bij Glen werd versterkt met de 14e brigade, French kreeg last om van Thabanchu terug te keeren en moest, nadat hij den 27™ te Bloemfontein was aangekomen, den volgenden dag met zij ne cavalerie gevolgd door de divisie Tucker, naar Glen om den 29™ in vereeniging met de daar reeds aanwezige troepen, de Boeren van de kopjes bij Karee Siding ten Noorden van dat dorp te verdrijven. De aanval op de stelling der bondgenooten werd op de gebrui kelijke wijze met artillerievuur voorbereid. Daarna rukte de infanterie naar het front, terwijl een deel der ruiterij onder French eene omtrekking van 'svijands linker-, een ander deel onder den kolonel le Gallais van diens rechtervleugel trachtte uit te voeren. De Boeren, waarschijnlijk niet sterker dan 2000 man, stonden onder de generaals Botha en Smuts en beschikten over slechts één Yickers-Maxim. Reeds vóór het gevecht was het uitgemaakt, dat, mocht de vijand met te groote overmacht ten aanval oprukken, geleidelijk zou worden teruggetrokken. Toen nu French met 't grootste gedeelte der cavalerie den linker vleugel bedreigde, ontving hij van dien kant zwaar geweervuur, dat in hoofdzaak op de paarden gericht was. De rechtervleu gel der federalen trok met medeneming van dooden en ge wonden, dus blijkbaar, in spijt van de verklaringen der Brit- sche journalisten, in de volmaaktste orde langzaam terug na meer dan drie uren stand te hebben gehouden niet alleen, doch zelfs aanvallend te zijn opgetreden. Omstreeks 4 uur 's na middags week ook de rechtervleugel. De Britsche infanterie kwam in stelling, terwijl de veldbatterijen de wijkende Boeren met granaat-kartetsen vervolgden. De positie bij Karee Siding was hiermede in 't bezit der Engelschen zij 't ook ten koste van 200 dooden en gewonden, w. o. 12 officieren. Dit succes, waarvan de Engelsche bladen na tuurlijk hoog opgaven, was eigenlijk vrij matig te noemen. Wel is waar was het voor Roberts van belang de Boeren te verdrijven van de kopjes zoo nabij het kamp zijner Noordelijke voorposten aan de Modderrivier, maar wijl het French en Tucker niet had mogen gelukken de stelling te omtrekken

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 23