226 1 keuken latrines off. en ond. off. minderen waschplaats minderen 3 vak. 1 vak. 2 vak. 2 vak. De latrines, de keuken en de waschplaats worden alleen ge bruikt, als het vijandelijk vuur dit noodzakelijk maakt, de latri nes bovendien nog gedurende den nacht. Liever zal men gebruik maken van inrichtingen van vluchtigen aard, opgericht in de vrije ruimte binnen het fort of daarbuiten, waar men beter voor watervoorziening en faecaliënafvoer zorg kan dragen. Onder het bomvrije privaat zal een houten beerput worden gemaakt. De waterafvoer van de waschplaatsen kan door een ijzeren buis naar de grachten geschieden. Yerder is er nog noodig een kleine ziekenzaal, daar de zie ken en gewonden ook niet altijd naar de hospitalen achter de stelling zullen kunnen worden vervoerd, te rekenen op 3 vak. Ook blijft een gedeelte van de wacht in het kazematgebouw, te rekenen op 3 vak. wat 95 M. lengte voor het kazematgebouw geeft. De kazematten voor officieren, onderofficieren, ziekenzaal, ma gazijn, keuken, privaat, enz. worden door houten wanden afge scheiden. De watervoorziening zal dikwijls groote moeilijkheden ople veren. Kan men putten maken of Nortonpijpwelboringen ver richten, dan is de zaak vrij eenvoudig; in de binnenruimte van het fort laat men dan bv. twee putten zinken en in de bom vrije keuken een pijpwelboring aanbrengen. In den regentijd kan men bovendien het water, dat op de bomvrije kazerne valt, gemakkelijk opvangen. Echter zullen de forten veelal moeten worden gebouwd op hoog ten, waar het welwater op zulk een eenvoudige wijze niet te bereiken is. Dan zal men het van beneden moeten aanvoeren en wel liefst door middel van werktuigen, die het oppompen en door buisleidingen naar de verschillende forten voeren. Plaatselij ke omstandigheden beslissen hier natuurlijk over de wijze, waarop de watertoevoer moet geschieden. Alles te zamen 14 vak.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 240