228 past men in plaats van die steenstorting onderliggers toe. Alle schoren staan tegen de richting der treffers in. De bomvrije dekking kan verkregen worden door 2 lagen van dubbel geleg de rails, waarvan de onderste met railschroeven op de bintbal- ken worden bevestigd om bij hevige schokken zijdelings omval len der gebinten te beletten. De regenvrijheid der kazematten wordt verkregen door platen gegolfd gegalvaniseerd plaatijzer van 1.82 M., aangebracht, zoo- als in fig. 4 is te zien. De daarop vallende regen wordt door gegalvaniseerd ijzeren gootjes naar voren afgevoerd. Met voordacht is geen grondlaag op de bomvrije dekking aan gebracht om de brisante G-. niet in opstopping te doen sprin gen, waardoor de uitwerking zeer zou worden vergroot. Zooals bekend is, is dit principe in de duurzame versterkingskunst algemeen aangenomen. De rails zijn op afstanden van 1.00 M. onderling verbonden door ijzeren banden van 0,0065 M. dikte, om het afzonderlijk afschuiven bij treffen door zware projectielen te beletten. Tegen directe schoten wordt de achterzijde van de kasemat beschermd door den grond van den hoofdwal en door eene dub bele laag rails. Tegen steil invallende treffers is een rabat r aangelegd, eveneens van spoorstaven. Kan men echter een steen storting van minstens 1 M. dikte tegen den achtersluitwand aanbrengen, dan kan deze wand bestaan uit houten platen bv. van 0.10 M. dikte, terwijl voor het rabat alsdan ribben van 0.20 M. dikte kunnen worden gebezigd. Voor de constructie volgens fig. 4 heeft men een zeer groote hoeveelheid rails noodig. Kan men niet over een voldoend aan tal beschikken, dan verdient eene constructie volgens fig. 5 aanbeveling. De schok der steil invallende projectielen en der explosie wordt hier opgevangen door een dubbele laag rails en door een dunne grondlaag overgebracht op een rij houten rib ben, die aldus van een enkelen treffer weinig te lijden zullen hebben. De rails worden wederom vereenigd door er ijzeren banden omheen te leggen; de ribben door er ijzeren banden op te spijkeren op 1 M. onderlingen afstand. Afwatering wordt hier verkregen door een rij dikke platen, schuin gelegd boven de ribben. Door buizen wordt het water afgevoerd. Om het

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 242