229 regenwater voor gebruik geschikt te doen blijven, verdient het aanbeveling, tusschen de rails sn de planken zuiver zand in plaats van aarde te gebruiken. Heeft men in 't geheel geen rails, dan kan de constructie van lig. 6 toegepast wordende schok der invallende projectielen op de ribben a wordt hier door een 0.50 M. dikke grondlaag gebro ken; omdat deze laag a de onderliggende ribben slechts onvol doende beveiligt tegen de explosie der projectielen, zijn de ka zematten ingedekt door twee elkaar kruisende lagen ribben b en c, waarvan de eerste schuin is afgewerkt voor de afwatering. Deze constructie heeft het nadeel van een groote hoogte te bezitten. Om een te hooge vuurlijn te vermijden, kan men de opstelling voor de infanterie aanbrengen als in de figuur is aan gegeven, waardoor echter de communicatie met die opstelling veel minder goed is dan bij de constructiën volgens de fig. 4 en 5. Wegens het groote aantal rails, dat daarvoor benoodigd is, zal men de constructie volgens fig. 4, die mij de sterkste toeschijnt, slechts toepassen bij zeer belangrijke gebouwen (geschutremises, enz.); die, volgens fig. 5 zal regel behooren te zijn voor de bom vrije kazernesdie, volgens fig. 6 is alleen bij gebrek aan rails toe te passen. Hierbij zij aangeteekend, dat men de afmetingen in de figu ren voorkomende, niet als volkomen juist mag aannemen. Die afmetingen toch zijn afgeleid uit constructiën, voorkomende in verschillende wetenschappelijke werken; ze zullen alvorens toe passing te vinden, nog door schietproeven moeten worden vast gesteld. De voorwand der kazematten behoeft slechts bescherming te bieden tegen terugvliegende scherven van brisante G.het is daarom voldoende, dezen wand te doen bestaan uit houten pla ten, dik 0.08 M., waarop gegolfd gegalvaniseerd plaatijzer is ge spijkerd; deuren en luiken zijn van dezelfde samenstelling. In dien wand komen verder nog een groot aantal ventilatieopenin gen, ingericht volgens fig. 7, waardoor terugvliegende scherven van brisante G. worden opgevangen. In de tweede plaats behooren tot het bomvrij onderkomen de remises voor mitrailleurs op den wal. Zooals boven reeds is

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 243