230 opgemerkt, zullen deze remises liefst met twee dubbele lagen rails worden ingedekt. Vóór de remise bevindt zich slechts weinig gronddeze gebouwen moeten dus met een dikken mantel van steenen worden omgeven (zie fig. 8). Aan de meest be dreigde zijden zal die steenstorting gedeeltelijk dieper moeten worden gelegd om te beletten, dat directe treffers onder de remise springen (zie stippellijn). Tegen vertikaal vuur moet de steenstorting nog worden gedekt door een rabat van rails. Houten ribben zijn hier niet te gebruiken, daar de opvallende projectielen de dekkende laag onmiddellijk treffen en niet eerst een grondlaag hebben te doorboren als in de fig. 5 en 6. De constructie van het bomvrije wachtgebouw in de keel van het werk is dezelfde als die van de kazematkazerne. De loopgraafpantsers worden omgeven door een steenmantel, op dezelfde wijze ingericht als bij de remises (zie pi. I. fig. 5). Voor een bomvrije geschutkazemat zie fort II pi. IV. Bomvrije communicatiën, hoewel zeer gewenscht, zijn niet aangebracht wegens de groote hoeveelheid arbeid, die zij verei- schen en omdat de gevechtsstelling zeer snel van uit de kaze matten te bereiken is. WallenHindernissen. De wallen zijn met het oog op de zicht baarheid zoÓ laag gehouden als mogelijk is (zie fort N°. I en II pi. Ill en IV) nl. 4M., waarbij de kazematten als banket dienen. Zoowel front- en zij- als keelwal hebben dezelfde vuurlijns hoogte om te beletten, dat een vijand, die reeds door de inter vallen is heengedrongen, de verdedigers van den frontwal in den rug beschiet. De dikte der borstweringen is echter verschillend voor den frontwal is zij op 8 M., voor de zij wallen op 6 M. te stellen. De keelwal, die alleen bestand behoeft te zijn tegen direct vuur uit zeer licht geschut, en tegen toevalstreffers van de zwaardere vuurmonden, kan met een borstweringdikte van 4 M. volstaan. De borstweringen zelve zijn eenvoudig opgeworpen van grond uit de gracht; daar het aanvoeren van zand, hoewel zeer ge wenscht, bij tijdelijke forten wel onmogelijk zal zijn. De dekkingshoogte der borstwering is slechts 1.20 M. Tot het verkrijgen van meerdere dekking voor langere schutters

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 244