233 - Voorbereidingsmaatregelen. Het is duidelijk, dat de bouw van tijdelijke forten, zooals die hierboven besproken zijn, reeds in vredestijd belangrijke voorbereidingen eischt, wil men in oorlogs tijd binnen korten tijd zulk een fort voltooien. De houtwerken voor de kazematten zullen geheel afgewerkt opgelegd moeten wor den, zoo ook de ijzerwerken, die men noodig heeft. Voor de rails kan men afgekeurde gebruiken, en deze in vredestijd reeds zoo veel mogelijk verzamelen. Om steeds gereed te zijn, zou men moeten beginnen meteen voldoend aantal nieuwe rails door de genie te doen opslaan, die dan bij de staatsspoorwegen successievelijk tegen afgekeurden kunnen worden verwisseld. Op deze wijze kosten ze niets, be halve de rente van het kapitaal, dat voor directen inkoop der nieuwe rails noodig is geweest. Het benoodigde aantal rails is niet gering; voor een kazematgebouw van 80 M. lang, gecon strueerd volgens fig. 4 pi. II alleen 30 K.M, voor hetzelfde ge bouw volgens fig. 5 slechts 11 K.M. Zoolang men nog niet over een voldoend aantal oude rails kan beschikken, moet m.i. voor de kazematgebouwen de constructie volgens fig. 5 worden toege past, ook omdat deze in dat geval veel goedkooper is dan die volgens fig. 4. De constructie volgens fig. 6, hoewel een weinig goedkooper dan die volgens fig. 5, staat bij deze in weerstands vermogen achter, en eischt ook de grootste hoogte. Men zal haar dus alleen mogen toepassen bij gebrek aan rails, terwijl men de constructie volgens fig. 4 liefst zal bezigen bij gebouwen, waaraan men bijzondere waarde hecht, nl. remises en geschut- kazematten Met het oog op de uiterst geringe capaciteit van onze spoor wegen, zal men er wel niet op mogen rekenen in oorlogstijd snel belangrijke hoeveelheden materiaal te verplaatsen. In ver schillende plaatsen zal men dus in vredestijd reeds materialen- depots moeten aanleggen, dicht bij de punten, waar men in den oorlog tegen een B.Y. een langdurigen weerstand wenscht te bieden. Kan men van te voren reeds aangeven, waar men wellicht in oorlogstijd tijdelijke forten wenscht te bouwen, dan zal het van veel belang zijn op die plaatsen al dadelijk te onderzoeken op welke wijze men het fort van water zal voorzien om daar-

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 247