236 den slechts bij uitzondering tegen het gezicht uit een vijande lijken luchtballon zal kunnen beschermen 1). Op alle fronten, waar de vijand kan aanvallen, zal men zoo noodig beddingen aanleggen voor de zware batterijen op daartoe geschikte punten achter de fortenlinie. De mobiele batterijen echter behoeven zich niet aan die opstellingen te houdeninte gendeel, een herhaaldelijk verplaatsen van de batterij zalvoor- deelig zijn om hare opstelling aan 's vijands blikken blijvend te onttrekken. Met het oog daarop behoeft men dan ook voor de stukken geen borstwering op te werpen, die bovendien tegen het plongeerend vijandelijk vuur weinig nut zou afwerpen. Dekkingskuilen voor de bedieningsmanschappen, zoo mogelijk overdekt, reeds te voren aangelegd bij de vermoedelijke batte rijstellingen, zullen echter zeer nuttig zijn. Alleen de batterijen, die direkt kunnen worden beschoten, dienen van eene borstwering voorzien te zijn; meestal zal dit geval zich alleen voordoen bij batterijen van lange kanonnen. Gelukt het den aanvaller door de fortenlinie heen, de 1 uimte daarachter te bereiken, hetzij door verrassing, hetzij door een voorbereiden aanval, dan loopen de zware batterijen, die slechts een vrij geringe vuursnelheid bezitten, veel gevaar in s vijands handen te vallen en onbruikbaar te worden gemaakt. Dit gevaar is niet te neutraliseeren door hen in gesloten weikjes op te stellen, daar deze werkjes slechts zwak door infanterie bezet zouden kunnen worden, en, aan alle zijden aangevallen door een vijand, die aan de verovering ervan, hooge waarde hecht, spoedig zouden bezwijken. Daarom moeten m.i. deze bat terijen alle gelegen zijn achter een tweede verdedigingslinie, die hen tenminste tegen verrassingen beveiligt (zie hieronder sub. kernbevestiging). Behalve de batterijen voor den geschutsstrijd dienen achter de fortenlinie ook opgesteld te worden de lichte (7 c M.) moi- tierbatterijen, die echter slechts dienen om eventueele vijan delijke aanvalswerken te bestoken, doch die overigens aan dezelfde voorwaarden dienen te voldoen als de zwaardere bat terijen. 1) Dat luchtballons (ballons captifsj ook voor onze troepen van het hoogste belang zullen zijn, om 's vijands batterijen en opstellingen te ontdekken, behoeft geen betoog.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 250