241 Zijn deze sperforten aan alle zijden in te sluiten, dan is hunne samenstelling als tijdelijk werk vrij wel onmogelijkzelfs de per manente bouw levert dan de grootste moeilijkheden op. Sluiten sperforten echter een défilé af, dan kunnen ze ook met de middelen der tijdelijke versterkingskunst worden ingericht. Daar deze forten afgezonderd liggen, en dus niet op steun van nevenforten of intervalbezettingen hebben te rekenen, behooren ze meestal sterker bewapend en zwaarder bezet te zijn dan de forten van een aaneengeschakelde linie. Die bewapening en be zetting dient echter voor ieder speciaal geval te worden vast gesteld: een algemeene regel is daarvoor niet te geven. De inrichting van het fort is afhankelijk van de omstandig heid, of men er zware artillerie tegen in stelling kan brengen. Is dit niet het geval, dan is de inrichting zeer eenvoudig (zie hieromtrent hoofdstuk II sub. Bewapening). Kan men zwaar geschut tegenover het fort verwachten, dan moet de verdediger ook in het bezit van dergelijke vuurmon den zijn. Deze zware stukken zal men liefst op grooten afstand van het fort in batterij brengen, evenals bij tijdelijke stellingen. Daar er echter wel steeds naderingswegen te vinden zullen zijn, langs welke kleine vijandelijke infanterieafdeelingen het fort kunnen omtrekken, dienen die wegen dan ook door den verdediger te worden afgesloten, al is het alleen maar door een zwakken post. Bovendien zal men veiligheidshalve van de batterij een gesloten werkje moeten maken, waarin ook een kleine infanteriebezet- ting is gelegerd. Soms echter zal het door gebrek aan geschikte emplacemen ten of om andere redenen (bv. als het fort dient ter verdedi ging van een brug) onmogelijk zijn de zware vuurmonden op grooten afstand van het fort te plaatsen. In tijdelijke kaze matten binnen het fort kan men ze ook niet opstellen, daar deze kazematten door direkt G. vuur zeer spoedig vernield zou den zijn. Er blijft dan niets anders over dan de zware vuur monden te plaatsen in nevenbatterijen vlak bij en onder de on middellijke bescherming van het fort, zooveel mogelijk onzicht baar. Het gebruik van rookzwak buskruit is dan natuurlijk een eerste vereischte. Dl. I, 1901. 17

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 255