11 beweging worden onderricht, dan nog zou het voor hem zaak zijn geweest om overijld zijne stellingen te ontruimen ten einde zich bij de Wet te kunnen voegen. Buller zou dan de handen hebben vrijgekregen en öf zich hebben kunnen vereenigen met Roberts of over Laingsnek de Zuid-Afrikaansche Republiek binnenrukken. Hebben de Boeren de zaak ook zoo ingezien Zeker doet hun optreden dit vermoeden. Immers kort na French's aankomst te Thabanchu, zien we de Boeren nabij Grien Roberts noodzaken tot het zenden van eene aanzienlijke troepenmacht om hen uit de heu vels te verjagen. Daartoe moest zelfs French van Thabanchu te rugkomen, en terwijl een 2500 Boeren den maarschalk tot die maatregelen dwongen, rukten de Wet, Grobler en Olivier met een 7000 man naar het Zuiden en bedreigde, van drie kanten opkomen de, de troepenmacht te Thabanchu achtergelaten. Daar waren in garnizoen twee rijdende batterijen, Q. en U, een regiment cava lerie en een afdeeling bereden infanterie, welke laatste in den ochtend van den 26en, aangevoerd door overste Pilcher, Lady- brand, 57 K.M. Oostelijk van Thabanchu, binnentrok, den land drost gevangen nam en de Britsche vlag heesch. Reeds denzelfden dag werd zij echter door de federalen uit 't plaatsje gedreven en moest terugtrekken op Thabanchu. Eerst den 30en kreeg Broadwood last om met zijne troepen Thabanchu te ontruimen en zoo snel mogelijk naar Bloemfon tein terug te keeren. Het was de hoogste tijd, want de macht der Boeren, Oostelijk van Thabanchu, was de laatste dagen zeer sterk toegenomen, langer wachten was niet mogelijk. 's Avonds om elf uur gaf Broadwood het sein tot den af- marsch. Het convooi marcheerde voorop, gevolgd door de beide rijdende batterijen. De bereden infanterie en de cavalerie zouden den aftocht dekken. Alvorens mededeeling te doen van het lot, dat de colonne Broadwood te gemoet liep, zij een en ander mede gedeeld omtrent het terrein, waarop die voor de Engelschen zoo noodlottige handelingen zich afspeelden. Tusschen Bloemfontein en het op 64 K.M. daarvan gelegen Thabanchu kruist de weg, welke beide plaatsen verbindt, achter

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 25