251 Daarom zijn er bij nagenoeg alle grootere bruggen en andere belangrijke punten wachtposten geplaatst. Dit zijn gedeeltelijk burgers, gedeeltelijk vrijwilligers van het Hollanderkorps, die voor een deel bestaan uit personeel der spoor wegmaatschappij. Behalve dat er in het begin eenige malen dyna- mietpatronen op den weg werden gevonden, die altijd tijdig ont dekt werden, is er tot nog toe binnen de grenzen der republiek geen ernstige aanslag gelukt, of tot begin van uitvoering gekomen. II. Mobilisatie. Voor een modern Europeaan spreekt het vanzelf, dat de mobili satie van een leger plaats heeft volgens een in bijzonderheden tredend vooruit vastgesteld plan, waarin de treinenloop geheel bepaald is naar de behoefte van de in aantal, plaats en tijd beken de troepenmassa's en goederen, die moeten vervoerd worden. Yoor den Afrikaner spreekt dat volstrekt niet vanzelf, integen deel, bij houdt er niet van tot in kleinigheden alles vooruit te rege len en vast te stellenhij rekent er liever op als de nood dringt een uitweg te vinden, een plan te maken, zooals hij het noemt. Tot nog toe is dat dan ook vrij wel gelukt, al is 't dan ook niet zoo glad en goed, als het met meer voorbereiding had kun nen gaan. En waar het te wenschen overlaat, daar helpen de algemeene goede wil, 't geduld en de geschiktheid om ontberingen te ver dragen, over de moeilijkheden heen. Tot weinige weken voor den oorlog bestond bij de hoogste mili taire autoriteit in den lande niet de overtuiging, dat men zich met alle beschikbare middelen moest voorbereiden op het ergste. De hoop, dat het niet noodig zou zijn, hield alles terug. Niettegenstaande herhaalde pogingen is het de Maatschappij niet mogen gelukken van te voren eenige opgaven, hoe vaag dan ook, te krijgen omtrent aantal van burgers, paarden en wagens, die van bepaalde stations naar bepaalde andere stations zouden moeten worden vervoerd. Ook het totaal aantal burgers naar een der grenspunten in 't bijzonder of naar alle te zamen, was volkomen onbekend. Alleen kon men niet vermoeden, dat, indien de Engelschen ons niet voor

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 265