253 onmogelijk een dienstregeling te ontwerpen voor het militaire vervoer en werd besloten voorloopig de gewone dienstregelingen op de verschillende lijnen onveranderd te laten en zoo noodig nog facultatieve treinen te laten loopen en maar eens af te wachten welk vervoer er zou komen, 't geen in het begin ook moeilijk anders kon, daar het gewone verkeer ook naar het bui tenland voor de oorlog feitelijk was uitgebroken, moest worden in stand gehouden. In plaats van het grensstation Volksrust, waar een vrij groot emplacement is en waar voldoende gelegenheid voor lossen van wagens en dieren zou geweest zijn, werd geheel onverwacht door de militaire autoriteiten het daaraan voorafgaande station Zandspruit aangewezen als verzamelplaats der krijgsmacht be stemd voor de Natalgrens. Dit station heeft slechts een enkel uitwijkspoor, een kort dood spoor en een kleine verhoogde los plaats; wel werd hierin door in haast gemaakte uitbreidingen eenigszins geholpen, maar de geheele ongeschiktheid van dit station voor de rol, die het plotseling spelen moest, veroorzaakte onvermijdelijke vertragingen, zoodat de volle capaciteit van den Z. O. spoorweg slechts enkele dagen werd bereikt. Deze was als op een trein met enkel spoor, waarop stations afstanden voorkomen van ruim een uur rijtijd, beperkt tot 11 treinen in één richting per etmaal. Tijdens het vervoer werden op de Z. O. lijn twee tijdelijke kruisingsstations ingelegd. Om het lossen bij nacht te Zandspruit mogelijk te maken, werd er in de eerste dagen van Oct. eene electrisch-lichtinstallatie geplaatst, bestaande uit twee masten met booglampen, gevoed door een dynamo met locomobiel. Toen het drukste commandovervoer omtrent 10 Oct. was af- geloopen, werd, vooral met het oog op veiligheid, op 15 Oct. op de Z. O. lijn de nachtdienst opgeheven. Bij de verlenging van den vervoerafstand naar de comman do's tot ver in Natal, moest de nachtdienst op de Z. O. lijn weer worden ingevoerd om niet al te veel tijd onderweg te ver liezen. In het door de Boeren bezette gedeelte van Natal werd nooit nachtdienst ingevoerd en bijna uitsluitend bij daglicht gereden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 267