254 Intusschen kon ook op de andere lijnen door het nagenoeg stilstaan van het gewone verkeer de dienst belangrijk ingekrom pen worden. Eerst kon de nachtdienst worden opgeheven op de baanvak ken Springs-Krugersdorp (de Randtram) en Witbank-Komatie- poort (de Oosterlijn met uitzondering van het Westelijke gedeelte). Volgens de laatste dienstregeling (van 4 Maart) wordt op de geheele Oosterlijn alleen overdag gereden. Bovendien werd, met uitzondering van eenige personentrei nen tusschen Pretoria en Johannesburg, slechts met gemengde treinen en goederentreinsnelheid gereden. Door deze beperkingen van den treinenloop kwam een aan zienlijke hoeveelheid personeel vrij, dat geplaatst werd op den spoorweg in Natal, geleend werd aan den Vrijstaatschen spoor weg, of krijgsdienst kon verrichten, zooals boven reeds werd vermeld. Het totale militaire vervoer naar de grenzen is niet zoo groot als men geneigd zou zijn te verwachten en omvat slechts een gedeelte der burgers, die de wapenen hebben opgenomen. Uit verschillende districten trokken de commando's te paard en met hun ossenwagens naar de aangewezen verzamelplaatsen, zooals zij van ouds gewoon waren, zelfs al zou het gebruik van den spoorweg tijd en vermoeienis voor mensch en dier hebben uitgespaard. Toch was het niet de eerste maal, dat de Transvaler de gele genheid had in zijn krijgsbedrijven de hulp van den spoorweg te leeren waardeeren. Tijdens den Jameson-inval en den Magato-veldtocht werd er reeds ruimschoots gebruik van gemaakt. De eerste militaire trein vertrok uit Pretoria naar de Z. O. lijn op 28 Sept., met een deel der artillerie, bestaande uit 6 ka nonnen met voorwagens, 8 ammunitiewagens60 man en 105 paarden. Het volgende staatje geeft eenige cijfers over het oorlogs- vervoer

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 268