12 eenvolgens de Rhenosterspruit, de Mieliesspruit, de Koornspruit en de Modderrivier, die door al de genoemde spruiten wordt gevoed en ter hoogte van den Boesmanskop, Westelijk van de Mieliesspruit hare bijna Zuidelijke richting in eene Zuid-Weste lijke wijzigt. De Mieliesspruit ligt ter plaatse waar zij door den weg wordt gesnedèn op 24 K.M. afstand van Bloemfontein, de Rhenosterspruit op 11 K.M. van die stad. Over deze beide spruiten vindt men een drietal driften. Aan de Koornspruit, die zich niet ver van de Modderrivier met de Mieliesspruit vereenigt, ligt -Sannah's post, waar zich de prises d'eau, welke Bloemfontein van water moeten voorzien, bevinden. De afstand van de z.g. waterwerken tot Bloemfontein bedraagt 32 K.M. Evenwijdig aan den weg Bloemfontein-Sannah's post loopt de dijk voor den ontworpen spoorweg naar Wepener, die ten Oosten van Sannah's post den rechteroever der Modderrivier volgende, naar het Zuiden voert Broadwood, die met grooten spoed den aftocht uitvoerde, bereikte omstreeks vier uur in den ochtend van den volgenden dag, den 31en, de waterwerken bij Sannah's post en gaf daar een rust om het ontbijt te laten nuttigen. Bij het aanbreken van den dag werd hij onverwachts door artillerie uit het Oosten beschoten. Onmiddellijk werden de bespanningen der karren en die der beide rijdende batterijen voorgebracht en moest het convooi den marsch naar Bloemfontein voortzetten. De aftocht werd gedekt door de cavalerie en de bereden infanterie, die een hoogte tegenover het geschut der federalen bezetten. Inmiddels had het convooi, voorafgegaan döor een kleine afdeeling cavalerie, de Mieliesspruit bereikt. De voorhoede, welke niet als voorhoede handelde doch juist voor 't convooi, en blijkbaar zeer zorgeloos, uitreed, viel met de dertig eerste karren in handen der Boeren, die onder aanvoering van Christiaan de Wet en Andries Cronjé, hunne macht als volgt hadden opgesteld. Tegenover de drift lag eene afdeeling in hoog gras achter eene hoogte, t°rwijllangs de spruit en in een donga eene tweede afdeeling van het zelfde commando stelling genomen had. Dit commando-, onder Christiaan de Wet, had zich daar 's nachts geplaatst tusschén

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 26