256 derlijk worden nagezonden, kan een gemiddelde commandotrein bevatten ongeveer 200 man met paarden en bagage en bestaat dan uit 6 rijtuigen, 20 veewagens en 1 bagagewagen, eveneens 27 te zamen. Gewoonlijk gaan er met zoo'n trein nog een tiental Kaffers mede als volgelingen of bedienden, die hier of daar een plaats vinden. Met dubbele tractie klimt het aantal wagens tot 40 a 50. Het wagenpark bestond ongeveer uit: Rijtuigen le klasse142. voor kleurlingen 49. Bakwagens (kolenwagens) 2530. Veewagens. 541. Gesloten goederenwagens. 477. Schamelwagens375. Lange bakwagens979. Platte wagens. 10. Van deze wagens bevonden zich tengevolge van den uitvoer van personen bij het uitbreken van den oorlog en het verbreken van het verkeer met Natal en de Kaapkolonie 194 in Ratal, waar van er later 26 werden teruggevonden, en 222 in de Kaapko lonie, welk verlies grootendeels vergoed werd door de 252 Natal- voertuigen, die op het bezette gedeelte der Natal-lijn werden ge vonden, en de Kaapsche en Natalsche wagens, die bij het begin van den oorlog op de Z-A.S-M. lijnen waren. Er waren evenwel niet genoeg veewagens en ook onvoldoende platte wagens, die ge bruikt worden voor het vervoer van kanonnen en ossenwagens. Daar voor het zeer verminderd transport van steenkolen slechts een klein gedeelte der bakwagens benoodigd was, terwijl er ook schamelwagens over waren, die anders gebruikt worden voor rails en lang hout, werden 315 bakwagens door het aanbrengen van een tijdelijk hekwerk, veranderd in veewagens, en 139 bak wagens en 223 schamelwagens door het wegnemen van de schotten en de schamels veranderd in platte wagens. III. Werkzaamheden in Natal. Toen de diplomatieke correspondentie in den loop van Sep- 2e 44 11 11

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 270