257 tember uiterst gespannen wercl en de overtuiging veld won, dat Engeland oorlog wenschte en maken zou, 't zij door de Republieken nog meer eischen werden toegegeven of niet, kon men verwach ten, dat de Transvaal het initiatief van den aanval zou nemen. Daardoor zou het zich, zoolang het Engelsche leger in Zuid- Afrika nog zwak was, zekere voordeelen kunnen verzekeren. Zoo gebeurde het ook, al zijn die voordeelen door gebrek aan acti viteit tegenover Ladysmith en Kimberley met het opgeven van die plaatsen grootendeels weer verloren gegaan. Langen tijd evenwel verwachtte men den eersten aanval van Engelsche zijde en meende men, dat de oorlog beginnen zou met een inval uit Natal over Langsnek de Transvaal in. De Regee ring der Republiek wenschte niet door samentrekken van burgers aan de grenzen aanstoot te geven, zoodat zoo'n inval zeer gemak kelijk zou geweest zijn. Alleen werden eenige posities bepaald, waar men trachten zou den vijand tegen te houden, en daar werden ook de noodige maatregelen genomen om den spoorweg onbruikbaar te maken, o. a. werd een ijzeren brug van 50 M. spanning, zóó voorbereid, dat zij binnen zeer korten tijd na ontvangst van het bevel kon worden opgeblazen. Om tot op het laatste oogenblik van uit een station te kun nen seinen, werden toestellen in een andere dan de gewone sein- kamer geplaatst, zoodat nog uit een plotseling overvallen sta tion bericht zou kunnen worden gezondenook werden de noo dige loodzekeringen aangebracht om te voorkomen, dat de vijand door sterkstroom onze telegraaftoestellen vernielen zou. Maar al deze voorzorgen zijn tot nog toe ongebruikt gebleven; want de loop der gebeurtenissen was anders. De Engelschen werden verrast door het initiatief der Repu blieken, voelden zich niet sterk genoeg en trokken in allerijl van de grenzen terug om zich in Dundee en Ladysmith te con- centreeren, en de Boeren trokken zonder weerstand te ontmoeten Natal in. De Commandant-Generaal gaf 14 October bevel den Natal- spoorweg te bemannen en ten behoeve van het militair vervoer te exploiteeren. Al naarmate de Boerencommando's voorttrokken, werd de Natallijn geopend Dl. I 1901. 18

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 271