258 17 October tot New-Castle (62 K.M.) 20 Dannhauser (98 K.M.) 22 Hattingspruit (110 K.M.) 25 Glencoe (122 K.M.) 27 Dundee (zijlijn van 9 K.M.) 2 November Elandslaagte (171 K.M.) 7 Modderspruit (187 K.M.) Voordat een nieuw gedeelte geopend werd, werd natuurlijk nauwkeurig onderzocht of het berijdbaar was. Het bleek, dat het Engelsche spoorwegpersoneel zeer over haast was teruggetrokken, dat van hunne zijde geen kunstwer ken waren vernield, noch andere beschadigingen van belang waren toegebracht; ook de tunnel onder Langsnek was geheel ongeschonden. Alleen was op enkele plaatsen het spoor verspijkerd, 't geen spoedig te herstellen was; ook was er een enkele wissel in de hoofdlijn weggenomen en bovendien had men alle telegraaftoe stellen uit de stations meegenomen. Maar de Boeren zelf, uit vrees door gepantserde tremen over vallen te worden of om andere redenen, hebben de herstellings- ploeg meer last gegeven. De telegraaflijn werd over groote af standen door hen vernield, het spoor hier en daar opgebroken en een paar bruggen beschadigd. Om den terugtocht van ge neraal Yule uit Dundee te bemoeilijken, werd een brugje van 2 X 30 voet in de Dundee-zijlijn door de Iersche brigade gespron gen door een lading dynamiet op den middenpijler. De vernieling was niet zeer afdoende en werd gemakkelijk hersteld. Beter gelukte dezelfde gebrekkige methode bij een dergelijke brug over een spruitje bij Waschbank. Doch ook hier was herstelling niet moeilijk. Tengevolge van de gebrekkige bewaking van den spoorweg in Natal gelukte het eenige Engelschen in den nacht van 8 op 9 Dec. de groote brug over de Waschbank te beschadigen. De brug bestaat uit 2 spanningen van 100 voet elk en werd slechts door een paar Kaffers bewaakt, die op den loop gingen. De daders waren evenwel te haastig, zoodat zij alleen het laatste gedeelte van een bovenrand nabij den midden pijler met een lading dynamiet doorgeslagen hebben. De onderrand bleef

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 272