259 onbeschadigd, en de brug bleef liggen. De weggeloopen Kaffers brachten bericht van den aanslag, zoodat de eerstvolgende trein kon worden opgehouden, totdat de herstelling gereed was, die eenvoudig bestond uit een pijler van houten dwarsliggers onder het 2° knooppunt's middags om 2 uur was de brug weer be rijdbaar. Ook de brug over de Zondagsrivier was door kwaad willigen, terwijl de wacht sliep, in den nacht van 29 op 30 No vember met dynamiet beschadigd, maar niet ernstig. Op 2 Nov. 1899 werd het station Elandslaagte geopend, dat bestemd werd tot eindstation van geregeld verkeer en opslag plaats van het commissariaat, waarvoor een paar wissels en sporen bijgelegd werden. Tot aan het Hoofdlager der Boeren bij Modderspruit werden konvooien gereden en dit punt van de lijn, ongeveer 5 a 6 mijl van Ladysmith, tot een tijdelijk station ingericht, een omrij en twee doode sporen werden gelegd en een verhoogd perron ge maakt van dwarsliggers en planken. Later werd er nog een goederenloodsje geplaatst, dat van station Ingagane in Natal werd weggenomen. Verschillende der stationsemplacementen in Noordelijk Natal waren door de Engelschen met het oog op groote troepenbewe gingen aanzienlijk uitgebreid en voor de cavalerie van lange verhoogde losplaatsen voorzien, terwijl ook de watervoorzienin gen waren vergroot, verbeteringen, die de exploitatie ten behoeve der gefedereerde armee zeer te pas kwamen. De telegraaflijn werd onmiddellijk achter het voorttrekkend leger hersteld. Bovendien werden in de stations te zamen 22 telegraaftoestellen geplaatst. Wegens de eenvoudigheid der installatie en 't gering aantal elementen daarvoor noodig werd de telegraaf in Natal ingericht met Amerikaansche rust- stroom. Toen de laatste dagen van November generaal Joubert van zijn inval in Natal tot Estcourt en Weenen was teruggekeerd tot den Noordoever van de Tugela, werd deze van nature prachtige positie door de Boerencommando's bezet. De Tugelaspoorwegbrug bij Colenso werd vernield. Dit werd gedaan onder de onmiddellijke orders der militaire overheid door een opzichter der Maatschappij, die, zooals meer anderen, vroeger

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 273