260 - bij de Genie in Holland gediend had, en daardoor geen vreemde ling was in het vernielingswerk. De brug bestaat uit 5 ijzeren vakwerkspanningen van 100 voet op gemetselde pijlers. In elk der bruggen werd op omtrent J/s van de lengte tegen elk der constructiedeelen, onder- en boven randen, langsdragers, enz., een lading dynamiet bevestigd, zoodat er in 't geheel 40 ladingen waren, die alle in één leiding met een electrische „Zünder" van Siemens en Halske verbonden waren. De 40 ladingen ontploften op een zelfde oogenblik, waardoor de brug zeer afdoende verwoest was; daarna werd nog een der stee- nen pijlers nagenoeg met den grond gelijk gemaakt. Ook de brug bij Norvalspont over de Oranjerivier werd door personeel der N.Z-A.S-M. gesprongen. Drie spanningen werden vernield door het aanbrengen van la dingen dynamiet in de onder- en bovenranden en tegen de langs dragers. Bij de bakvormige onder- en bovenranden werd het dyna miet aangebracht tusschen het ijzer en een houten klos, dik 10 c.M., die tegen een plankje gespijkerd was, dat boven of resp. onder den rand werd bevestigd. Zulk een lading bevatte 80 patro nen of 5 K.G. dynamiet. In dit geval werd zuinig gewerkt, daar voor de drie spanningen slechts 31 /2 kist of 90 K.G. dynamiet werd gebruikt. Ook hier had de ontploffing der ver schillende ladingen gelijktijdig plaats door den electrischen „Zün der" van Siemens. Aan den ijzeren pijler was niets gedaan, deze viel vanzelf om. De wagenbrug, niet ver van de spoorwegbrug bij Colenso gele gen, werd niet verwoest. Deze werd eerst in den slag bij Colen so (15 December 1899) door de Engelschen stukgeschoten. Op het baanvak Colenso-Ladysmith was vroeger bij de inslui ting van Ladysmith nog een brugje vernield nabij Nelthorpe. Om de Tugela-positie gemakkelijk te kunnen bereiken, werd het door den Commandant-Generaal wenschelijk geacht om een wagenbrug te maken over de Kliprivier in het pad van Elands laagte naar Colenso. Deze brug werd gelegd naast de bestaande zeer slechte drift, is ongeveer 50 M. lang en werd geheel gemaakt van delen van 3" X 9" en met staalkabels verankerd om eenigs- zins tegen hoog water bestand te zijn. Om een verbinding te hebben tusschen de posities, die de Boe-

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 274