261 nog ten Zuiden van de Tugela hadden, werd door het personeel der Z-A.S-M. ook nog een brugje gemaakt over die rivier, ge schikt voor voetgangers, paarden en desnoods voertuigen. Dit werd gelegd over den zoogenaamden Boschkop of Monte Christo. Er werden eenvoudig balken in de ondiepe rivier gelegd van rots tot rots met kabels verankerd en het dek gevormd door houten dwarsliggers, die uit den nabijzijnden spoorweg genomen werden, bijeengehouden door een rail aan eiken kant. Deze dwars liggers zijn 2.20 M. lang, en vormen dus een dek van zeer vol doende breedte. Nadat de Boeren deze posities hadden opgegeven, hebben zij het brugje evenals de ponten, die in de nabijheid gemaakt waren, in den nacht van 19-20 Februari verbrand. Omdat het wagenpad zoo buitengewoon slecht was, meende de Commandant-Generaal de verbinding met de Tugela-posities nog te kunnen verbeteren door het stukje spoorweg van Nelthorpe, langs station Pieters tot aan de Tugela nabij de voetbrug in ge bruik te nemen, waartoe op 17 Nov. order werd gegeven. Dit stuk lijn, omtrent 11 K. M. lang, was weinig beschadigd, alleen moest een brugje bij Nelthorpe worden herstelder waren eenige Natalsche open goederenwagens achtergebleven, die vol doende zouden zijn voor de behoefte, doch locomotieven waren er niet. Deze konden er ook niet anders gebracht worden dan van Modderspruit over ongeveer 20 K. M. zeer slechten weg. Twee 19-tons locomotieven werden te Johannesburg gedeelte lijk gedemonteerd. Op een sterken bestelwagen, zooals gebruikt worden voor het vervoer van stoomketels, werd de ketel geladen en op een anderen het onderstel en zoo met wagen en al op spoorwegtrucks geladen. Het transport over den wagenweg veroorzaakte veel moeite door steilten, modderdriften en hoog water. Toch kwamen ze op 28 Dec. te Pieters aan en waren 30 Dec. gereed voor den dienst. Het gedeelte lijn werd 3 Jan. voor het verkeer geopend. Heel veel dienst heeft men natuurlijk niet van dit lijntje gehad, daar de lengte te gering was om de besparing aan transport over een slechten weg te doen opwegen tegen tweemaal ontladen en alle oponthoud en verliezen daardoor veroorzaakt. Toen in de laatste dagen van Febr. de Colenso-posities en La-

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 275