262 dysmith werden opgegeven, moesten de twee locomotieven, nadat ze door het meenemen van de schaarbeweging onbruikbaar ge maakt waren, worden achtergelaten. Op dezelfde wijze als boven omschreven, werd ook een locomo tief getransporteerd van Modderspruit naar Smithcrossing, een punt van de Ladysmith-Harrismithlijn, om op die lijn, waar maar een machine was achtergebleven, dienst te doen. Bij het ontzet van Ladysmith konden deze beide locomotieven bijtijds buiten bereik der Engelschen worden gehaald. Het voor de hand liggend denkbeeld, een spoorweg verbinding te maken om Ladysmith heen, b. v. van af Modderspruit langs de Boerenposities tot Pieters, werd ook geopperd toen het beleg een zaak van langer adem bleek te zullen worden, doch het werd wegens den grooten afstand en de terreinbezwaren opgegeven. Toen het generaal Bulier eindelijk op 18 Febr. en volgende dagen gelukt was de belangrijkste posities aan de Zuidzijde van de Tugela te bemachtigen en van daar verder voort te dringen, 't geen, ook in verband met de tegenspoeden in den Vrijstaat, leidde tot het opgeven van het beleg van Ladysmith, werd dooi den krijgsraad besloten de Biggarsbergen-posities in te nemen. Den len Maart werd Modderspruit door den laatsten trein ver laten, slechts met achterlating van een paar Natal-goederenwa- gens, die buiten het spoor gestaan hadden en dienst hadden gedaan als woonwagen voor het personeel. De laatste trein was nauwelijks weg, toen de eerste bommen op het emplacement vielen. De terugtocht van het spoorwegpersoneel en materieel tot het station G-lencoe had in volmaakte orde plaats. Alle telegraaf toestellen werden meegenomen. In den namiddag van 1 Maart en den nacht daarop volgde de zoogenaamde springtrein. Alle bruggen, vele gemetselde duikers en de reservoirs der water voorzieningen werden „opgeblazen". Deze reservoirs zijn bakken 1 M. hoog en gemaakt van gietijzeren stukken van vast model, zoodat zij gemakkelijk kun nen vergroot worden, staande op gietijzeren kolommenvan deze kolommen werden er eenige gesprongen, waardoor het reser voir in vele stukken valt. Het springen der bruggen gebeurde op de wijze, zooals naar aanleiding van de Colenso-brug met

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 276