263 enkele woorden werd vermeld. Geen zuinigheid met springstof, waaraan geen gebrek is, behoefde het resultaat onzeker te maken. De dienst in Natal werd nu zeer vereenvoudigd. Hatting- spruit (110 K.M. van de grens) werd eindstation, terwijl kon vooien gereden werden tot Glencoe (122 K.M.). Hoewel de exploitatie van de Natallijn uit den aard der zaak zeer onregelmatig is door verplaatsingen van commando's, die om niet al te bekend te worden, slechts kort te voren worden bevolen, zoodat dikwijls veel van het personeel wordt geëischt, is die, althans administratief, uiterst eenvoudig. Alle vervoer heeft plaats op Gouvernements vervoerorders er is geen particulier vervoer, dus geen ontvangsten, geen ver antwoording. Daarentegen worden alle kosten van personeel en materieel aan de Regeering in rekening gebracht. Zoolang de voorraad strekte, werd gebruik gemaakt van het geen op de lijn was achtergebleven, zooals kolen, enz., zoo wer den b.v. de dienstregelingen door de Volksstem-drukkerij, die in een spoorwagen gemonteerd was, gedrukt op de menu's der stationsrestaurants. De Natalsche kolenmijnen, alle gelegen ten Noorden van Tu- gela, en onbeschadigd in handen der gefedereerden gevallen, werden niet bewerkt, zoodat de kolen benoodigd voor de exploi tatie in Natal, toen de aanwezige voorraad op was, van de Trans- vaalsche kolenmijnen werden betrokken. IV. De werkplaats. Ten slotte blijft nog een gedeelte der werkzaamheden van de N. Z-A. S-M. te bespreken, dat zeker niet minder dan eenig ander heeft bijgedragen tot het betrekkelijk succes der Republi- keinsche wapenenen, tot het mogelijk maken van het voortzetten van den oorlog. Een van de dingen, waarvoor het oorlogsdepartement der Z.- A.R. niet heeft gezorgd in de jaren, die aan den oorlog vooraf gingen en op den Jameson-inval volgden, was een arsenaal. Wel waren er kanonnen, zelfs van de beste, al zijn het er ook niet veel, en geweren en een vrij groote hoeveelheid ammuni tie voor beide; maar er is geen werkplaats voor 't maken van patronen, granaten en in 't algemeen, wat men hier onder bom-

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 277