264 men verstaat, wat toch al spoedig wenschelijk bleek, noch voor reparaties aan kanonnen, geweren, wagens; voor 't maken en herstellen van tuigen, zadels en de vele andere dingen, die tot de onmisbare, uitrusting van een leger behooren. Door het zoogenaamde commandeeren, d.i. gedwongen verkoop aan de Regeering, zoowel van verlaten magazijnen als van win kels, die nog open waren, werd min of meer voorzien in de be hoefte aan kleeren, leerwerk en vele andere dingen, terwijl later enkele werkplaatsen werden geïmproviseerd. G-eweerpatronen worden gemaakt door de Transvaalsche Maat schappij voor ontplofbare stoffen en door de Gebis. Delfos te Pretoria; voor den aanmaak van kanon-animunitie werden de werkzaamheden verdeeld tusschen de beide genoemden, een werk plaats te Johannesburg, die door de Regeering gecommandeerd werd, onder beheer van vertegenwoordigers van Creusot en de centrale werkplaats van den spoorweg te Pretoria. Alleen de laatste was in staat herstellingen aan kanonnen uit te voeren. De Regeering maakte veel gebruik van de beschikking,die zij, krachtens de concessie ook over de werkplaats der N.Z-A.S-M. had als een onderdeel van den geheelen spoorweg. Hoewel het onderhoudswerk aan het spoorwegmaterieel tot het noodigste werd beperkt, moest toch in de draaierij geiegeld nachtwerk worden ingevoerd en daarvoor een geheele electri- sche lichtinstallatie worden aangebracht. Onder de belangrijkste werken, die in verband met den oorlog werden uitgevoerd, moeten genoemd worden vier complete am bulance-treinen, die gereed gemaakt werden, ieder bestaande uit een hospitaalrijtuig, 2 personenrijtuigen, 5 bagagewagens en een gesloten goederenwagen. Van de bagagewagens zijn er drie zonder bijzondere inrichting, één voorzien van kasten, filters, watervat en petioleumtoestel en één bovendien nog van een kachel. De hospitaalwagens werden gemonteerd op bestaande onder stellen. Een er van bevat 32, de andere drie 20 bedden. Deze hebben staaldraad-matrassen, behalve enkele, die voorzien zijn van een houten bodem voor gewonden, die het veeren van de draadmatras niet verdragen kunnen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 278