265 Van de werken, die voor de Artillerie werden en worden uit gevoerd, zal ik slechts de voornaamste noemen. Een 151 a c.M. Creusotkanon, bijgenaamd Long Tom, dat op Lombardskop voor Ladysmith in 't begin van Dec. bij een nachtelijke onderneming door de Engelschen werd beschadigd, verliet in Januari weer geheel voor gebruik geschikt de werkplaats. Op geringen afstand van den mond was de loop door een dynamietlading zwaar be schadigd, en eveneens het achtereinde, terwijl bovendien het sluit stuk verloren was. Voor en achter werd het kanon ingekort, te zamen ongeveer 40 c.M., de kamer verder naar voren verplaatst, een nieuwe schroefdraad gesneden en een nieuw sluitstuk ver vaardigd. Het kanon bleek niets in nauwkeurigheid en nauwe lijks in draagkracht verloren te hebben. Een Houwitzer-Krupp-kanon, eveneens voor Ladysmith bescha digd door een lading dynamiet, dat boven op den loop was aan gebracht en een deuk in de ziel had veroorzaakt, werd hersteld de deuk werd weggenomen en de getrokken velden opgezuiverd. lil de plaats van een dergelijk Krupp-kanon, dat te zeer ver nield was om hersteld te kunnen worden, werd een geheel nieu we Houwitzer vervaardigd, geheel volgens het model van het vernielde. Staal, dat aan dezelfde proeven voldeed als dat van het model, werd in Johannesburg gevonden in den vorm van een zware machine- as. Het kanon voldoet tot nog toe goed in het gebruik. Verder werden tal van herstellingen verricht aan groote en kleine kanonnen en maxims. Voor de 151 /2 c.M. Creusotkanonnen werden drie voorwagens en platvormen gemaakten voor verschillende kanonnen wielen her steld en nieuwe vervaardigd. Voor de Houwitzerprojectielen werden stalen punten gemaakt met de bedoeling om gebruikt te worden tegen de gepantserde treinen. Maar verreweg het meeste werk vloeit voort uit het gieten en gedeeltelijk afwerken van tijd- en schokbuizen voor pro jectielen, welk laatste, zooals reeds vermeld werd, in coöperatie met andere werkplaatsen geschiedt. PretoriaApril 1900. (w. g.) Th. Steinmetz, Secr. der N. Z- A. S- M.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 279