DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. (Vervolg van blz. 195 en slot.) Terwijl Lord Roberts met de kern zijner aan den marscb naar Pretoria deelnemende troepenmacht te Germison ook wel Elands fontein genoemd, stond, waren French en Hamilton in N. W. richting voortgerukt, hadden bij van Wijksvlei en de Kliprivier na hevige gevechten Louis Botha uit diens stelling verdreven en daarbij verliezen gekregen, welke zeker vrij wat aanzienlijker waren dan de censor wilde doen gelooven. Den 30™ stond Hamilton te Florida, French eenig K.M. meer Noordelijk, beiden dus in de onmiddellijke nabijheid van de "Witwatersrand, terwijl aan de andere, de Oostelijke, zijde van Johannesburg Heilberg (waarschijnlijk door Pole-Carew) was bezet. De Britsche voorhoede bereikte dien dag Olifantsfontein, halfweg Johannesburg en Pretoria, en werd gevolgd door de 7e divisie, die evenals de 11% welke ten Zuiden van de stad stond, op de heuvels stelling had genomen. 's Anderen daags gaf Commandant Krause de stad over; de mij nen waren niet vernield, de gebouwen door de aftrekkende Boeren niet in de asch gelegd. Dit laatste vooral was voor de Engelsche troepen van belang; de koude liet zich nijpend ge voelen en de snelle beweging, waardoor Roberts de Boeren verrast en hun tegenstand als het ware verlamd had, zoude hun nadee- lig hebben kunnen worden als de stad der mijnen hun niet de zoo hoog noodige hulpbronnen had kunnen verschaffen. President Kruger had daags voor de bezetting van Johannes burg Pretoria verlaten en zich langs de Oostelijke spoorlijn naar Middelburg begeven, eene commissie achterlatende, die gemach tigd was om de hoofdplaats der Republiek aan den vijand over te geven. Daags na de bezetting van Johannesburg verplaatste Roberts zijne daar aanwezige macht naar een punt iets ten Noorden van

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 280