267 de stad en liet er de 14e brigade, Wavall, achter om voor de rust en orde te waken en in verband met de troepen te Kroon stad den spoorweg tusschen beide plaatsen te beveiligen. French en Hamilton, wier afdeelingen niet aan de plechtig heid van den intocht en het vlaghijschen hadden deelgenomen, waren dien dag ver ten Noorden van de stad met de achter hoede der Boeren bij Kaalfontein en bij Irene (13 K.M. van Pretoria) in gevecht. Andere afdeelingen der federalen brachten te Pretoria alles in gereedheid om voorraden levensmiddelen en munitie naar Lijdenburg te voeren. Daar, heette het, zou de hoofdmacht der Boeren den laatsten tegenstand biedendaar heen werden ook de zware kanonnen, welke in de forten om Pretoria stonden, overgebracht. Hoewel Pretoria niet verdedigd is geworden en de vele mil- lioenen voor den bouw der forten dus nutteloos zijn uitgegeven, komt het ons toch belangrijk genoeg voor een en ander mede te deelen omtrent de wijze, waarop men, een oorlog met Enge land in de naaste toekomst voorziende, de stad in eene sterke vesting meende te kunnen herscheppen. Zeven forten waren tot de verdediging der stad geprojecteerd; vijf daarvan bij het uitbreken van den oorlog gereed en bewapend met 15 c.M. ka nonnen, de welbekende Long Toms. De bewapening was echter onvoldoende, want veldgeschut, hou witsers en machinekanonnen moesten in 't gebrek aan zwaar geschut, dat wel bij Creusot gereed lag maar niet verscheept mocht worden (immers de neutraliteit werd slechts overeenkom stig Engeland 's wenschen in acht genomen), voorzien. Het voornaamste der forten, Wonderboom, ligt op 7 K.M. afstand ten Noorden van Pretoria op den top van eene lage heuvelrij en diende tot bescherming van den spoorweg naar Pietersburg. Ruim 6 K.M. ten Zuiden der stad ligt het tweede, eveneens een sperfort voor de lijn, welke via Irene naar Johan nesburg leidt. Oostelijk van dit fort vindt men een nog niet voltooid, dat een in de rotsen uitgehouwen kruitmagazijn be schermen moest en daarmede door een gang in verbinding staat. Een vierde fort, Despoort genaamd, bevindt zich Westelijk van de stad en bestrijkt den straatweg naar Rustenburg, terwijl bij Hermanskraal ten Noorden van Pretoria op een zeer hoog kopje

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 281