268 een vijfde gelegen is. Een zesde eindelijk, gebouwd op Erasmus Farm, bestrijkt den straatweg naar het Boschveld, terwijl ten laatste genoemd moet worden het fort, dat aangelegd werd in den Moselikatsnek en met een buitengewoon zwaar stuk ge schut, reeds bij Creusot besteld, bewapend zoude worden. Zelfs al waren die forten elk op zich zelf gereed gekomen en daarbij volgens de eischen des tijds bewapend, dan nog zouden zij naar het oordeel van deskundigen niet aan het doel hebben beantwoord en dit wel omdat de onderlinge gemeenschap zeer gebrekkig was en tusschenbatterijen ontbraken, terwijl in casu, zooals we reeds opmerkten, de onvoldoende bewapening de kans op eene gelukkige verdediging al uiterst klein deed zijn. Daar om kan het ons ook niet verwonderen, dat van de defensie der stad werd afgezien om haar althans een bombardement te be sparen, dat toch met eene capitulatie moest eindigen. Dit wat betreft Pretoria. Ook omtrent het Lijdenburgsche wen- schen we een en ander op te merken, omdat de verwachting als zouden de Boeren daar de beslissing hebben willen bevechten, later gebleken is niet geheel juist te zijn. Met 't oog op de commando's in Natal, die eerlang Buller zou den moeten doorlaten en zich dan met de hoofdmacht in de Trans vaal behoorden te vereenigen, is het in Oostelijke richting terug trekken der federalen, die Roberts hadden bestreden, alleszins ver klaarbaar. Bovendien moest de gemeenschap met de Delagoa- baai zoolang mogelijk worden open gehouden en begreep men zeer wel, dat Roberts, gelet op de welwillende houding der Portugee- sche Regeering ten aanzien van de Britsche, ook voor zich zelf er veel prijs op zoude stellen meester te worden van de lijn PretoriaLorenzo Marquez. Dit verklaart de concentratie van een belangrijk deel der Boerenmacht nabij de genoemde lijn en de veelvuldige gevechten daar geleverd. Dat 't der Boeren plan zoude geweest zijn in het Lijdenburgsche den laatsten weerstand te bie den, komt ons onwaarschijnlijk voor. Het terrein daar nog buiten beschouwing latende het was den federalen niet zoo gunstig als zoo vaak werd beweerdzouden de koortsen, welke in die streken heerschen en alle pogingen om ze te ontginnen tot dusverre ver ijdeld hebben, in korten tijd een daar gelegerde macht gedeci meerd hebben. Roberts zou slechts te wachten hebben gehad tot

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 282