269 het door ziekte geteisterde Boerenleger was verloopen zonder zich aan de ongunstige kansen, welke èn het terrein èn het kli maat hem daar aanboden, te wagen, om zoo op gemakkelijke wijze de Z. A. Republiek te paciflceeren. Keeren we na deze uitweiding tot de gebeurtenissen ten Zuiden van Pretoria terug. Den 3en was French met drie brigades naar het Noordwesten getrokken om weder door eene wijde omtrek king Botha, die ten Zuiden van Pretoria stond, in den rug te val len. Pole Carew bevond zich ten Westen van den spoorweg, links van hem een der brigades van Tucker (de andere was zooals we reeds mededeelden te Johannesburg achtergelaten), terwijl 5 K.M. meer Westelijk Hamilton stond. De vleugels werden gedekt dooi de afdeelingen bereden infanterie -van Henry en kolonel Le Gal- lais. Terwijl deze macht in opmarsch was, trachtte de majoor Hunter-Weston zich aan het hoofd van 200 lansiers (van het 9e en 16e regiment) van den spoorweg naar Lorenzo Marques te verzekeren door een op 20 K.M. van Pretoria gelegen punt te bezetten. Hij werd daarin verhinderd en met groot verlies teruggeslagen. Gelukkiger was French, die bij Zesmijlspruit aan de Hennep rivier met de federalen in een gevecht kwam, dat zich aan beide zijden door bijzondere hardnekkigheid kenmerkte. Hoewel de dag- geen beslissing bracht, trokken de Boeren 's nachts terug op Irene, waar den 4en nogmaals hevig gestreden werd. Yan 1 uur tot 4 uur werd de stelling der Boeren daar door ruim 40 kanonnen onder vuur genomen en eerst toen door de verdedigers ontruimd. Hamilton vervolgde de Boeren, die door Pretoria aftrokken tot op 2 K.M. ten Noorden van de stad. Roberts sloeg ten Zuiden daarvan zijn bivak op en kreeg 's nachts bezoek van eene door Louis Botha gezonden commissie, die een wapenstilstand vroeg om over de voorwaarden der over gave te onderhandelen. Roberts deelde der commissie mede, dat hij slechts met onvoorwaardelijke overgave genoegen kon nemen, waarna in het vroege morgenuur de commissie terugkeerde en namens Botha mededeelde, dat geen tegenstand zoude worden geboden, doch dat verzocht werd vrouwen en kinderen te bescher men, eigendommen te sparen, 's Anderen daags rukte Roberts de hoofstad der Z. A. Republiek binnen, heesch er de Britsche

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 283