270 vlag, bezocht de echtgenooten van Kruger en Botha en nam zijn intrek in het huis van den Britschen agent. Zijn uitgeputte troepen werden in daartoe geschikte gebouwen onder dak gebracht en weldra vermeerderd met de te Waterval Boven, N. van Pretoria, bevrijde gevangenen, 148 officieren en 3039 minderen. Van dit'getal werden slechts 12 officieren en 248 minderen wegens ziekte verpleegd, dus circa 8 °/0, een gunstig cijfer, dat er wel voor getuigde, dat de Boeren hunnen gevangenen een beter lot gunden dan den Boeren nabij Kaapstad was bereid. Roberts zelf seinde, dat de bevrijde krijgsgevangen officieren, die hij te Pretoria had gesproken er welvarend uitzagen. De eerste dagen na de bezetting van Pretoria viel er in die streken niets bijzonders voor. De Boeren door Roberts' snel op rukken verbluft, hadden tijd noodig om zich te herstellen, de Britsche troepen hadden daaraan niet minder behoefte want zij waren naar luid van particuliere berichten volmaakt uitgeput Er bestaan redenen te over om die berichten zonder eenig voor behoud als geloofwaardig te beschouwen. Dank zij Botha's energie verzamelde zich nabij Middelburg al spoedig eene kern van 1500 Boeren, vast besloten om den on gelijken strijd voort te zetten. De aanwezigheid dezer macht, die voortdurend met nieuwe contingenten werd versterkt, deed Roberts besluiten haar aan te vallen. Nadat den 9en reeds con tact met de federalen was verkregen en verkenningen hadden geleerd, dat de stelling der Boeren bij Eerste Fabrieken en Don- kerhoek van groote natuurlijke sterkte waren en in front zoo goed als onaantastbaar konden heeten, ontwierp Roberts het plan om de reeds proefhoudend gebleken tactiek, omtrekking der vleu gels, ook nu weder toe te passen. French met de cavalerie-bri- gades van Porter en Dickson zoude der Boeren rechterflank, Jan Hamilton met die van Broadwood en Gordon, de bereden infanterie van Ridley en de infanterie-brigade van Bruce Hamil ton de linkerflank aantasten. Pole Carew's divisie moest de fe deralen in front bezig houden om op die wijze tot het bereiken van het doel mede te werken. Het gevecht werd door beide partijen met hevigheid gevoerd. Hamilton's infanterie was 's middags omstreeks drie uur gena derd tot een heuvel, welke de positie der federalen beheerschte,

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 284