275 len openen, van den spoorweg weten te lokken) rukte onmiddellijk naar 't Noorden op, terwijl van de zijde van de Vaal ook troe pen, een bataljon Stropshirelight Infantry, S. W. Borders en een veldbatterij in de richting van de Wet werden gedirigeerd. Kelly Kenny, bevelhebber te Bloemfontein, en Forrestier Wal ker te Kaapstad zonden wat te missen viel om tot het doel te kunnen medewerken. Bij Vredefort vereenigden zich de troepen uit het Zuiden met die uit het Noorden, waarna Methuen met de geheele macht naar 't Zuiden trok en bij Rietvlei den llen eene afdeeling federalen uiteen dreef. Twee dagen te vo ren had deze generaal, van Kroonstad over Heilbron naar Vre- defortweg marcheerende, vóór zijne vereeniging met de troe pen van de Vaal gekomen, eene andere afdeeling der republi keinen verstrooid. Na het gevecht bij Rietvlei trok Methuen snel in de richting van Kroonstad op, omdat hem bericht was, dat die plaats geval len was. Nader geïnformeerd zijnde van de onjuistheid van dit bericht, begaf hij zich naar 't Oosten om de Wet, die wijselijk een beslissend gevecht had weten te vermijden, te vervolgen. Den 13™ was het nabij den spoorweg rustig en werden de onmiddellijk aangevangen herstelwerkzaamheden niet verstoord. Doch den volgenden dag werden de troepen, die nabij Leeuw- spruit den reparatiearbeid onder de leiding van majoor Seymour uitvoerden, met hevigheid aangevallen, waarbij genoemde majoor en twee minderen sneuvelden, een officier en 8 man gewond, en 1 officier en 55 man gevangen werden genomen. De omstan digheid, dat de genietroepen niet van eene dekking waren voor zien, doet vermoeden, dat men de Boeren reeds verre waande en geeft alweer geen hoog denkbeeld van den inlichtingsdienst der Engelschen. De afdeeling, die op het hooren van het vuur de genietroepen te hulp snelde, kwam te laat, zij kon de wegtrek kende Boeren nog eenige kanonschoten nazenden doch hun de gevangenen niet ontnemen. De Boeren schijnen in deze affaire met groote vermetelheid te zijn opgetredenweinig in getal, drongen zij bij den aanval tot op eenige tientallen meters van den reparatietrein door. Ook zij hebben bij deze gelegenheid niet onbelangrijke verliezen geleden, welke echter door 't behaalde succès ruim vergoed werden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 289