276 Keeren we thans terug tot Rundie. Ra zijn échec bij Senekal op den 29™ Mei, was hij Zuidoostelijk getrokken omdat berich ten waren ingekomen, dat de federalen bij Hammonia ten N."W. van Ficksburg zich in grooten getale verzamelden en dit zeer belangrijke punt hardnekkig wilden verdedigen. Hammonia toch is de plaats van waaruit verschillende Wegen gaan, als, Noord waarts naar Reitz en Frankfort, Noord westwaarts naar Lindley, Zuidwestwaarts naar Senekal en Winburg, Zuidwaarts naar Ficks burg, Ladybrand en Wepener, Oostwaarts eindelijk naar Harry- smith. Vroeger reeds wezen we erop, dat het tooneel van Steyn's werkzaamheid uitmuntte door rijkdom aan producten en vee, zoodat 't niet dan natuurlijk is, dat de Boeren, ook tot dekking- van de convooien vivres en levend vee naar 't Noorden langs de grens van Basoetoland, al het mogelijke zouden willen doen om de veiligheid dier transporten te verzekeren. Dit was één re den van hun standhouden in deze streken. Niet de minst belang rijke was echter het binden van eene aanzienlijke vijandelijke troepenmacht, 35000 man, waardoor Roberts, na aftrek van zijne toch reeds schaars bezette communicatielijn met een be trekkelijk klein gedeelte zijner macht den marsch naar 't Noorden had moeten voortzetten. Om den lezer een denkbeeld te geven van de macht op deze wijze aan Roberts' persoonlijke leiding ont trokken, diene het volgende. In de eerste helft van Juni stond Methuen met de le divisie nabij Heilbron, iets Noordelijker de brigade Colville (Hooglanders), te Lindley, den 31™ Mei door de Engelschen op nieuw bezet, generaal Paget met militie, te Sene kal generaal Clements met een brigade, te Hammonia generaal Rundie met de 8e divisie, ten Oosten van deze divisie generaal Brabant met zijne kolonialen, in het Zuiden eindelijk Oh er m si de met de 3e divisie. Bovendien moeten nu nog in rekening worden gebracht als niet beschikbaar voor de operatiën in de Transvaal, de garnizoenen van Bloemfontein, Kroonstad en andere plaatsen en de troepen bestemd voor de bescherming van de opmarsch- lijn. Dat het den Engelschen hinderde in een land, dat onder den naam van Oranje-Rivier kolonie reeds in 't einde van Mei geannexeerd was en dus als onderworpen behoorde te worden aangemerkt, een zoo aanzienlijk deel van het leger voortdurend zonder succes gebonden te zien, kan ons niet verwonderen,

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 290