277 evenmin als dat men zich met de ijdele hoop vleide in de naaste toekomst de Wet en Steyn tot overgave te kunnen dwingen. Hoe vaak heette de troepenmacht der Boeren in dit gebied niet ingesloten, door een cirkel van staal, welke zij niet zoude kunnen breken. Maar zij, die uitzicht gaven op dezen einduitslag, vergaten, dat de cirkel nimmer een gesloten geheel had uitge maakt, dat hij slechts uit deelen bestond, welke ver genoeg uiteen lagen om den Boeren de gelegenheid te verschaffen te gaan daarheen, waar zij zulks noodig vonden. De proclamatie, waarop we boven doelden, moge voor een oogen- blik 't niet of weinig doordenkende gedeelte der Britsche natie bevredigd hebben, als eene politieke daad kon zij niet anders dan nadeelig werken. President Steyn vaardigde onverwijld eene tegenproclamatie uit, waarin hij 't onrechtmatige van de annexa tie aantoonde om er op te wijzen, dat 't land wel door Roberts was doorgetrokken doch geenszins veroverd. De Wet's victorie bij Kroonstad was daar om de juistheid zijner rede te bevestigen, Rundle's plunderingen gaven een proefje van wat te wachten stond, als men zich aan de beweerde Britsche onbaatzuchtigheid zoude willen overgeven. Na deze uitweiding tot de krijgsverrichtingen terugkeerende, kunnen we kort zijn. Hammonia was reeds den 31en Mei 't tooneel van een gevecht, waarin de Engelschen, behalve een aantal doo- den en gewonden, weder een kleine 40 man aan gevangenen verloren. Steyn demonstreerde de volgende dagen voortdurend langs de lijn Betlehem-Winburg en verontrustte er de Britsche troepen. Den 6™ Juni bevond hij zich weder meer Noordelijk bij Reitz, ten Oosten van Lindley, waar hij nogmaals 40 Britten gevangen nam, om van daar nogmaals Winburg te bedreigen. Dit plaatsje nabij den spoorweg tusschen Bloemfontein en Kroonstad gelegen, heeft als wegenknoop meer dan gewone beteekenis en leende zich uitmuntend tot uitgangspunt van tochten ter verbreking der communicatie van Kelly Kenny met Roberts en van de eerste met Rundie. Dit verklaart Steyn's herhaalde pogingen om het overigens weinig belangrijke plaatsje te bezetten. In de eerste dagen van Juni had Rundie zijne macht, zooals we reeds opmerkten, verdeeld langs de lijn Winburg-Ficksburg.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 291