278 Tegenover zijne divisie lagen de Boeren over drie lagers verdeeld met Bethlehem als centrum en Hammonia als sterkst bezette positie. Bij herhaling werd nu eens door de Boeren, dan weer door de Engelschen gedemonstreerd en kwam het vooral hij Ficks- burg, als op 13 en 18 Juni, tot een gevecht, maar groote wijzi ging bracht dit alles in den toestand niet. Rundie bleef aan zijne plaats gebonden, de Boeren, die gaarne naar het Zuiden waren doorgebroken, slaagden daarin evenmin, zoodat de com municatie ten Zuiden van Bloemfontein geen stoornissen onder vond en de Boeren in het Zuiden van den Vrijstaat geen nieu we strijdkrachten konden verzamelen. In 't Westen van 't oorlogstooneel, waar we Hunter na 't ont zet van Mafeking verlieten, viel weinig belangrijks voor. Den 31en Mei bezette deze generaal met zijne troepen, waarbij ook de generaals Barton en Hart behoorden, Geysdorp. Twee dagen latei- was hij op weg naar Potchefstroom, om zich vervolgens met Roberts te vereenigen. De gebeurtenissen in 't Noorden van den Vrijstaat schijnen evenwel in dit plan wijziging te hebben gebracht. Toch heeft Hunter aan de krijgsverrichtingen daar geen werkzaam deel genomen, en is hij ten Noorden van de Vaal gebleven. Den 9en bezette een zijner afdeelingen Klerksdorp, een mijndistrict ten Westen van Potchefstroom, waar zich een broer van den bekenden Cronjé overgaf. Den 18™ trok hij zon der verzet ondervonden te hebben Krugersdorp, 55 K. M. Z. W. van Pretoria, binnen en kon van af dat oogenblik weder be schouwd worden als deel uitmakende van Roberts' leger. Van uit Mafeking had Baden Powell eene excursie gemaakt naar Zeerust en Malmani en deze steden bezet. ITij was met Mahon's vliegende colonne in het laatst van Mei druk in de weer om den spoorweg naar Boelawajo te herstellen. Voor Beetsjoeanaland, waar generaal Warren als gouverneur met de civiele en militaire leiding was belast, gaven de opstan delingen, die telkens verslagen en verstrooid heetten, zooveel werk, dat medio Juni versterking moest worden aangevraagd. Commentaar overbodig. Meer Zuidelijk van Warren ageerde de kolonel Adye met ge lijksoortig resultaat. Wenden we thans den blik naar Natal.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 292