281 na een verwoed gevecht den 10'J meester maakte. De generaal Hildyard had zich met de cavalerie snel naar dien pas begeven en er zich in genesteld. De Boeren, die dien dag moesten te rugtrekken, hadden bij Gansvlei eene nieuwe stelling ingenomen en wachten daarin Bulier af. Den llen werd nu de strijd hervat. Nadat de aanval met het vuur uit tal van kanonnen was in geleid, rukte Hildyard met drie regimenten infanterie, cavalerie en bereden infanterie voorwaarts. De strijd in den middag aan gevangen, werd tot het invallen van de duisternis voortgezet. De Engelschen leden zware verliezen, zelfs zou het bataljon, dat het eerst tegen de stelling was opgerukt, nagenoeg ver nietigd geworden zijn. De overmacht was echter te groot, het zelfvertouwen der Boeren was geschokt; het resultaat van Bul- ler's aanval was, dat hij zich 's avonds meester zag van de po sitie. Langsnek was omgetrokken en Natal ontruimd. De Boe ren trokken terug op Ermelo, gevolgd door Bulier, die den 13en 's morgens Volksrust bezette en daar den volgenden dag gere- joigneerd werd door Clory, die zijn marsch had genomen over Ingogo en Langsnek. Alvorens Natal prijs te geven, hadden de Boeren den tunnel van den spoorweg bij Langsnek aan beide uiteinden over een afstand van ongeveer 150 M. laten springen, teneinde de communicatie tusschen Roberts en Bulier zoolang mogelijk te belemmeren. De aard der vernieling was echter zoo onbeduidend, dat slechts weinige dagen later, reeds den 19en, de eerste trein uit Natal op Transvaalsch gebied kon komen. Den llen October waren de federalen over den Langsnek in Natal gevallen, juist acht maanden later ontruimden zij deze Britsche kolonie, welke bij grooter voortvarendheid tot aan de kust veroverd had kunnen worden. We hebben thans de voornaamste feiten in den Zuid-Afrikaan- schen oorlog tot medio Juni behandeld. Het zal den lezer niet ontgaan zijn, dat we de verschillende operatiën na de occupatie van Bloemfontein niet zoo uitvoerig en vooral ook minder positief weergaven als die, welke vóór dat tijdstip werden uitgevoerd. Ro berts omhulde zijne plannen met een waas van geheimzinnigheid, waardoor het uiterst moeilijk werd zich een juist denkbeeld te vormen van wat in Zuid-Afrika op het oorlogstooneel voorviel.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 295