285 terwijl, indien de veldsmidse en de voorraadswagen behouden bleven, elk bespannen met 4 paarden, het aantal trekpaarden zou worden 104. Het geheele totaal wordt dan 137 paarden tegen 130, die C. voorstelt en 157 voor de tegenwoordige formatie. Op blz. 402, I. M. T. No. 12 van 1900 stelt C. het gewicht door het kanonmuildier te dragen op 150 K.G., hetgeen zeer zeker te zwaar is. Dat tot nu toe dit gewicht gedragen is geworden, bewijst niet, dat het aanbeveling verdient dit te behouden. Elke berg- artillerist zal een vermindering van de belasting zijner muil dieren beschouwen als een groote factor voor het behoud van de marschvaardigheid der batterij, terwijl de tegenwoordige be lasting in zware terreinen veel te groot is. Daarbij stelt C. de sterkte aan muildieren veel geringer dan tegenwoordig, zoodat de kans, om voor dat gewicht een voldoend sterk muildier te vinden, ook geringer zal zijn. Onze bergartillerie zal veel beweeglijker moeten worden dan zij nu is, om ten allen tijde de haar gestelde taak te volbrengen, daarom moeten wij de voordeelen, verkregen door den vooruit gang der techniek, niet alleen ten goede doen komen aan het ballistisch vermogen van den vuurmond, doch ook gedeeltelijk aanwenden om de beweeglijkheid te vermeerderen, om daardoor een tactisch meer volmaakten vuurmond te verkrijgen. Ik voor mij geloof, dat een gewicht van 100 K.G. voor kanon met sluitstuk het maximum zal moeten wezen; terwijl een verlichte bokconstructie en het weglaten der paktasschen bij het eerste muildier een totale gewichtsontlasting van 25 K.G. zal geven. Bij het gebruik van 4 muildieren per stuk zal dit dan ook zeer goed mogelijk wezen. De aanvangssnelheid van het projectiel zal dan 305 M. worden, met een eindsnelheid op 4000 M. van 184 M. bij een nuttig vermogen van den vuurmond van 250 K.G.M., hetgeen zeer voldoende is. De drie muildieren, die de affuit met toebehooren zullen dra gen, kunnen volgens denzelfden maatstaf 300 K.G. dragen, waar van evenwel voor gereedschappen, paktasschen, enz. 40 K.G. zal afgaan, zoodat de affuit met lamoenberrie 260 K.G. zal mogen wegen. Ook voor de draagpaarden zal, 12 schoten per paard reke-

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 299