288 er manschappen zijn, die nog niet genoeg hebben gehad. Ook is de bepaling van de hoeveelheid noodig voedsel gemakkelijker en kan de menage dus zuiniger beheerd worden. Nog eene categorie tegenstanders (en eigenlijk zijn dit de gevaarlijkste, vooral als zij bij de Departementen zijn en dus meer gewicht in de schaal kunnen leggen dan een ander) laat de zaak volkomen koud, terwijl ik er eindelijk nog heb ontmoet voor wie de uitspraak geldt, „une réforme est toujours une utopie aux yeux de tous ceux dont elle trouble 1' habitude". Dit wat- betreft de tegenstanders. Wat nu de zending der firma Dake aangaat; kijk eens ge achte Medestander, indien ik spreek van „servies" voor den soldaat, dan bedoel ik niet, dat hij een uitgebreid servies van porcelein zal hebben, neen het servies kan zoo eenvoudig moge lijk zijn en behoeft uit niet meer stukken te bestaan dan hoogst noodzakelijk is. De firma Dake geeft nu op als prijs voor een menage van 125 man f 508,12®, doch volgens de prijscourant dezer firma komt een servies voor 125 man, bestaande uit: „diepe en platte borden, soepketels, soeplepels, groote en kleine toespijzenschotels, groote schotels, olie- en azijnstellen, bekers en opscheplepels" volgens mijne berekening te staan op f 249,35, dit is dus ongeveer de helft minder. Natuurlijk zitten er meer uitgaven aan de invoering der gamellen vast, men moet n. 1. rekenen op aanvullings en ver wisselstukken, terwijl het aantal tafels en banken op het dubbele moet gebracht worden. Clij denkt, Medestander, dat een der redenen, waarom geen aandacht werd geschonken aan de zending der Anna Dake is, dat deze eigenlijk alle aanbeveling miste? Ik geloof, dat men gerust kan vertrouwen op de bijgevoegde attesten van H. H. professoren, alsook op het feit, dat de firma D. reeds sedert lang voor verschillende menages in Nederland levert. Neen, geld is „des Pudels Kern!" De Intendance kan moeilijk anders doen dan de circulaires, etc. der firma D. eenvoudig ter kennisname rondzenden, want hoe komt men aan het geld ter aanschaf fing? Aan geld! in deze bange tijden, nu het wachtwoord der regeering is: „bezuinigen op het leger"! nu men zelfs niet schroomt om den soldaat op zijne voeding te beknibbelen Waar de Medestander, ik geloof met u, dat deze bezuinigingsperiode

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 302