293 En omdat die beweeglijkheid van de Boeren achter hun li niën zoo groot is, kunnen zij den vijand dikwijls van hun juiste opstelling onkundig laten en door een on verbreekbare vuurlijn in elke richting weerstand biedenen het is weer die eigenschap, die hun toeliet en zeker nog zal toelaten, overal op het onver wachts te verschijnen en die punten aan te tasten, op welke de vijand het minst zijn aandacht heeft gevestigd 1) Al is de geoefendheid in het schieten nog zoo groot, zij is onnut, wanneer men niet op ieder gegeven oogenblik en op elk gewild punt, dat aantal geweren in de vuurlinie kan brengen, hetwelk noodig is, om op den tegenstander de overhand te be houden. De beweeglijkheid is dus de voornaamste factor voor het succes van de Boeren. Wat hun die beweeglijkheid verzekert, en dat is één dei- merkwaardigste zaken van den oorlog, is, dat zij uitsluitend uit cavalerie of beter gezegd uit bereden infanterie bestaan, omdat die ruiters geene of slechts weinige blanke wapens bezitten en nooit tot den aanval te paard overgaan. En dit is zoo waar, dat bij alle voor de Engelschen gelukkige ontmoetingen, het succes slechts aan de omtrekkende bewegingen hunner cavalerie of bere den infanterie te danken was, welke laatsten alleen in staat waren de troepen der Republieken te verrassen, door met gelijke of nog grootere snelheid op te treden. Daarom is dit evenwel nog geen reden om vermeerdering van bereden troepen in de Europeesche legers te eischen. tiet kleine leger der Boeren laat zulk een samenstelling uitsluitend uit ruiters toe, de ontzaggelijke groote legers in Europa zouden dit voorbeeld alleen daarom reeds niet kunnen volgen, omdat de onmogelijkheid zou blijken van de aanvulling dier massa's paar den en de onmogelijkheid deze te velde voeder te verstrekken. Bovendien, de samenstelling van de troepen van de Republie ken is het resultaat van de gewoonten van de inwoners, welke slechts in dagen van gevaar in soldaten getransformeerd wor den. De regeeringen dier staten hebben van de elementen, waarover zij bij het eerste te wapenroepen beschikten, gebruik gemaakt, en de commandanten hebben hun tactiek in overeen- 1) Hetgeen gestaafd wordt door den loop der tegenwoordige gebeurtenissen, b.v. het optreden van de "Wet. (W.)

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 307