16 het hoofdkwartier. Yoor alles was 't een vereischte, dat de communicatie langs de Zuiderbaan vrij gehouden werd en de bewegingen der bondgenooten, zoowel in 't Oosten als in 't Zuiden, Westen en Noorden wij zullen hier aanstonds op terugkomen waren van dien aard, dat de vrees, eerlang de toevoerwegen afgesloten te zien, niet van grond ontbloot scheen. Daarin moeten we dan ook de reden zien, dat Roberts, nadat hem de aftocht der Boeren naar Thabanchu was gerapporteerd, aan Colville en French last gaf naar Bloemfontein terug te keeren. Nauwelijks was dit geschied of eene Boerenafdeeling, ter sterkte van ongeveer 1800 man, trok weder naar den Platkop, bij de waterwerken, verjoeg de beide compagnieën, welke met de bewaking daarvan waren belast en vernielden de pompen, waar mede het water uit de rivier in de reservoirs op de Boesmanskop werd gebracht. De beteekenis van deze daad voor een krijgs macht als die, welke Roberts in en nabij Bloemfontein had ge concentreerd, was, 't behoeft geen betoog, zeer ernstig. Wel is waai beschikte men in de stad nog over een reserve-reservoir, maai dit werd al in normale omstandigheden te onvoldoende gevoed om in de behoefte der inwoners te kunnen voorzien, laat staan dus toen een sterk garnizoen in de eerste plaats geholpen moest worden. Een paar dagen na de gebeurtenissen ten Noorden en die ten Oosten van Bloemfontein, had er bij Boshof in het Westen van den Vrijstaat een oorlogshandeling plaats, die er van getuigde, dat ook op dat deel van het oorlogstooneel de onder nemingsgeest verre van gebluscht was. Reeds deelden we mede, dat met het oog op de opstandelingen in het Noord-Westen der Kaapkolonie, voorbereidende maatre gelen waren getroffen 0111 den overgang over de Vaal te keeren, en dat Warrenton als het centrum mocht worden aangemerkt van de positie door de federalen aan de Vaal ingenomen. We weten ook, dat elke poging van Methuen om Plumer de hand te reiken tot dus verre verijdeld was. In de eerste dagen van April besloot de kolonel de Villebois Mareuil we blijven hem zoo betitelen al was hij ook den 19en

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 30